У четвер, 6 серпня, міністерство юстиції США звинуватило українського олігарха Ігоря Коломойського в розкраданні мільярдів доларів з «Приватбанку», а потім використанні величезної кількості компаній для відмивання цих грошей в США і в усьому світі. Про це повідомляє видання The Washigton Post.
Як пише видання, впродовж більше року федеральні агенти відстежували мільйони доларів, які були відправлені в США від компаній, що належать Коломойському та його партнеру Геннадію Боголюбову, для купівлі об'єктів нерухомості, в тому числі чотирьох хмарочосів у центрі Клівленда, в період приблизно з 2008 року та наступних п'яти років.
У зв'язку з розслідуванням федеральні агенти неодноразово приїжджали в Україну, в тому числі в лютому, де вони зустрічалися з генпрокурором Русланом Рябошапкою, і слідчими з НАБУ, щоб обговорити справу проти олігарха.
The Washigton Post нагадує, що розслідування НБУ виявило дефіцит в бухгалтерських книгах «ПриватБанку» на 5,5 млрд доларів і вони назвали це «масштабним і скоординованим шахрайством», в якому брали участь основні акціонери банку Коломойський і Боголюбов. Щоб утримати банк від краху, уряд використав кошти платників податків, щоб закрити діру.
Коломойський та партнери зокрема купили у США: майже півмільйона квадратних метрів комерційної нерухомості в Огайо, сталеливарні заводи у Кентуккі, Західній Вірджинії та Мічигані, завод з виробництва мобільних телефонів в Іллінойсі та комерційну нерухомість у Техасі.
У двох цивільних позовах Мін'юст вимагає конфіскувати нерухомість Коломойського на 70 млн доларів, а конкретно будівлі PNC Plaza в Луїзвіллі й CompuCom Headquarters у Далласі.
У Мін'юсті США назвали також спільників українських олігархів – Мордекая Копфа й Уріела Лабера. Вони допомагали відмивати гроші олігархам і створили мережу юросіб з назвами, в яких часто використовувалося слово «Optima», за допомогою яких керували активами українських олігархів.
Доповнено 12:30. Своєю чергою, український олігарх Ігор Коломойський відповів на звинувачення у крадіжці мільярдів доларів з «ПриватБанку». У коментарі «Громадському» він зазначив, що усі кошти, про які каже американське відомство були інвестовані з власних доходів.
«Всі інвестиції у США були зроблені з власних коштів, отриманих в 2007-2008 роках за угодою з Evraz і з доходів інших бізнесів, що зберігалися в «ПриватБанку». Все інше категорично відкидається», – заявив Коломойський.
Олігарх має на увазі угоду 2007 року, згідно з якою він разом із партнерами з групи «Приват» продали компанії Evraz свої металургійні активи в Україні, що належали їм. Натомість Коломойський отримав 9,72% акцій групи Evraz. Тоді він заявляв, що загальна сума угоди становила близько 4 млрд доларів.
Як інформував ZAXID.NET, 4 серпня ФБР провело обшуки у Клівленді в приміщеннях компанії Optima Management Group, яку пов'язують з Коломойським. Американські правоохоронці підозрюють, що олігарх відмивав гроші через придбання нерухомості в Клівленді. Optima вважають компанією, пов’язаною з Коломойським, зокрема через «ПриватБанк», яким олігарх володів до націоналізації в 2016 році, а сама Optima свого часу активно скуповувала в Клівленді нерухомість.
Водночас адвокат Коломойського Майкл Дж. Салліван написав на електронну пошту WP, що Коломойський категорично відкидає звинувачення Мін'юсту США.
У травні 2020 року американські видання BuzzFeed і Bloomberg повідомили про справу, яку ФБР веде проти Коломойського та Боголюбова. Тоді розслідувачі вже встановили, що десь із 2008 року й протягом наступних п’яти років компанії з Кіпру, Карибських островів тощо, пов’язані з олігархами, скуповували нерухомість у центрі американського міста Клівленд (штат Огайо), а також окремі об’єкти в інших американських штатах.
Загалом, як ідеться в матеріалах розслідування, Коломойський і Боголюбов передали 622,8 млн доларів підконтрольним їм фірмам для купівлі нерухомості. Розслідувачі підозрюють, що ці кошти — частина з тих, що були виведені з «ПриватБанку» для відмивання.
Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов прямо чи опосередковано володіли понад 91,5% акцій банку. У грудні 2016 року «ПриватБанк» був націоналізований рішенням українського уряду. Компанія Kroll за результатами аудиту повідомила, що колишні менеджери банку вивели понад 5,5 млрд доларів. Кредити, які видавав банк юридичним особам, використовувались для придбання активів та фінансування бізнесу ексакціонерів та груп пов’язаних з ними осіб в Україні та за кордоном. Схема діяла близько 10 років.
Коломойський неодноразово критикував рішення про націоналізацію «ПриватБанку», називаючи його незаконним. Він намагається оскаржити його в судовому порядку. Своєю чергою, уже націоналізований «ПриватБанк» хоче відсудити в колишніх власників, як він стверджує, незаконно виведені кошти.