Місія – вбити все позитивне у Львівській області

13:39, 21 січня 2017

Прозорість і чесність – це не для нас. Мабуть, днями так подумав голова ЛОР або ж подумали замість нього. Якщо коротко, то слухняні та залежні керівники кількох фракцій захотіли поховати найуспішніший та найпопулярніший конкурс в області – конкурс мікропроектів.

Як?

Прозорі, конкурсні, зрозумілі засади програми змінити на режим ручного управління та визначення потрібних комусь переможців. А для цього замінити співголову конкурсної ради Парасковію Дворянин на Володимира Гірняка.

Для чого?

Припускаю, комусь треба домовлятися за потрібних переможців, а при нинішній співголові це не реально.

Звідки така думка?

Бо, перебуваючи десь на березі моря в Єгипті, Олександр Ганущин зареєстрував відповідний проект рішення, а невдовзі автора змінили. Ним стали голови шести фракцій. Голови трьох інших фракцій обласної ради цей безглуздий документ не підтримали.

А тепер про все і за порядком

Попри весь «ручняк», який неприховано присутній в більшості програм обласної ради, є одна програма, яка працює чесно і дає надзвичайні результати. Програма конкурсу мікропроектів. Це на сьогодні єдина обласна програма в Україні, яка має онлайн реєстрацію. Програма гуртує громади, які повірили у справедливість конкурсу і дають власні кошти на її реалізацію. На програму публічно в онлайн режимі вибирають незалежних експертів, які визначатимуть переможців.

Успішність програми визнають усі фракції обласної ради, і ви могли побачити це у численних роликах та газетах під час річних звітів депутатів. А стрічки на об’єктах, які відкривають в результаті цієї програми, охоче перерізають і народні депутати, та запевняють, що саме вони долучилися до її реалізації.

Зародження прозорості та публічності...

Якщо говорити мовою цифр, то з 691 проекту-переможця конкурсу реалізували 688. Показник виконання – 99,6%. Здається, такого успіху не мала ще жодна програма в області. З обласного бюджету торік на неї виділили 54 млн грн, на місцях вона змогла акумулювати понад 200 млн грн. А це – теплі школи та дитячі садки, новий інвентар, освітлені вулиці у селах, ремонти у ФАПах, створення громадських просторів. Це реальне покращення якості життя.

Такі шалені показники успішності програма дала лише з 2016-го року. Чому? Бо запрацювала нова каденція, депутат «Самопомочі» Іван Собко розробив нове положення про програму, провів навчання для всіх районів області, а разом із співголовами конкурсної ради Парасковією Дворянин (перший заступник голови ЛОР, фракція «Самопоміч») та Ростиславом Замлинським (перший заступник голови ЛОДА), членам конкурсної ради вдалося зробити реалізацію програми від «А» до «Я» незалежною та об’єктивною.

Уявіть собі, який когнітивний дисонанс відчули ті, хто звик все «рішати». Працює програма, на неї виділили аж 54 мільйони, і ніяк не вдається ці кошти скерувати на «свої» проекти!

До прикладу, більшість коштів Державного фонду регіонального розвитку у 2016 році якраз скерували на «свої» об’єкти в чотирьох привілейованих районах області. Ну, нехай так, але все ж, використайте ці кошти для громади. Але ж ні! У грудні не завершили роботи навіть на половині об’єктів!

... і їх гіпотетичний кінець

Так от, життя вчить, а особливо тих, хто втрачає. Стартував конкурс мікропроектів-2017. Мешканці області подали свої проекти, які цьогоріч стали значно якіснішими. На їх реалізацію наразі передбачено 60 млн грн, можливо, ця цифра зросте. У лютому на всіх чекає найгарячіший процес – оцінка проектів і обрання потенційних переможців, тобто розподіл коштів.

Досвід минулого року дав своє, і хлопці не розгубилися – 13 січня на сайті ЛОР зареєстрували проект рішення про внесення змін до програми конкурсу мікропроектів.

Один із ключових пунктів – заміна співголови Конкурсної ради з першого заступника (Парасковії Дворянин) на заступника (Володимира Гірняка). Кажучи простіше, треба поставити своїх.

Честь і хвала автору проекту рішення, голові ЛОР, який, відпочиваючи на морі, зареєстрував цей проект. Чи, можливо, хтось з його посіпак проявив ініціативу і зробив це замість нього. Але, схоже, за таку ініціативу дістав по потилиці, бо вже 18 січня у стрічці «автор» замість Олександр Ганущин з’явилися прізвища шести голів фракцій ЛОР. Уже один цей факт свідчить про грубу фальсифікацію і обман громади.

Який робимо висновок – конкурс мікропроектів хочуть перетворити на комфортний для представників влади «ручняк»! Якщо у депутатів вистачить дурості за це рішення проголосувати (а це цілком реально), то під магічні слова Олександра Ганущина «Прошу голосувати, прошу підтримати», армія кнопкодавів синхронно натисне зелену кнопку «ЗА». І що тоді? Кінець конкурсу мікропроектів! Не як явищу, а, власне, як конкурсу. Бо тоді, ймовірно, перемагатиме не кращий, а потрібний.

Як у такому разі розподілять кошти і хто виграє? Досвід конкурсу ДФРР, програми будівництва доріг та багато іншого показують, що левова частка коштів у ручному режимі піде у ті ж чотири райони. Натомість інші не зможуть скористатися своїм правом для розвитку і не побачать бюджетних коштів. Тобто, платники податків з усієї області зібрали 60 млн грн бюджетних коштів та 40 млн спонсорських коштів для реалізації цієї програми, але основна частина коштів піде лише у 4 райони. Несправедливо.

До чого це все я? А до того, що на конкурс у 2017 році подали 1303 заявки. За тим стоять тисячі людей – народ, не дайте себе обдурити! Голови сільських, міських, селищних рад, громадські організації, ініціативні мешканці – вас мають за ніщо! Ви старалися, писали проекти, вираховували все до копійки, аби стати найкращими. Усю вашу працю можуть знівелювати. Не дайте цього зробити! Бо, маю надію, що авторам цих проектів не по дорозі з постійними багаторічними мешканцями стін обласної ради. «Борітеся – поборете. Вам Бог помагає». Тарас Григорович добре знав, що казав. Варто прислухатися.