Основні винуватці смороду у Львові – підприємства, що не очищують свої стоки. Про це сьогодні під час зустрічі з громадськістю заявив заступник міського голови з питань містобудування та інфраструктури Володимир Шевчук.
«Насправді причин смороду в місті багато, серед них - зношеність труб, відсутність каналізування у деяких районах приватної забудови, але основний чинник – стоки великих підприємств, які перевищують всі допустимі норми», – сказав Шевчук.
Серед винуватців неприємного запаху у Львові заступник міського голови назвав такі: ПРАТ «Компанія «Ензим», ТОВ «Перша приватна броварня», ПАТ «Львівська кондитерська фабрика «Світоч», ПАТ «Калсберг Україна», АТЗТ «Львівський жиркомбінат», кавова фабрика «Галка ЛТД», ПАТ «Львівський холодокомбінат», ТОВ «Геос-Львів», концерн «Фінпром», ПАТ «Львівська шкіряна фабрика «Світанок», Технопарк ЛЗТА, ВАТ «Львівський завод біофізичних приладів», ТОВ «Львівморепродукти», ТОВ «Галімпекс – склодзеркальний завод», ТДВ «Львівагромашпроект», ЛКП «Львівтеплоенерго», ВП «Львівська дистанція електропостачання» Львівської залізниці, Інфекційна клінічна лікарня, Львівський державний внутрішніх справ МВС, ПАТ «Львівський елегант», ТОВ «Галхімпром», ТОВ «Галичфарм», Епіценрт К, Львівське АТП, ПАТ «Львівський молочний комбінат «Прометей», Гранд готель, ЛКП «Львівспецкомунтранс»,ЛКП «Збиранка», «Концерн «Галнафтогаз», ДП «Строй-Маркет-Груп», вокзал станції «Львів», НЕК «Укренерго», готельний комплекс «Дністер», готель «Гелікон», Львівський державний університет безпеки життєдіяльності, Метро Кеш енд Кері Україна, Львівська обласна клінічна лікарня.
«Це перелік підприємств, до яких були претензії в тій чи іншій мірі», – зазначив він.
Водночас, як розповів директор ЛМКП «Львівводоканал» Валентин Вольський, у Львові лише ПРАТ «Компанія «Ензим» має очисні споруди, які відповідають усім нормам. Тим часом ПАТ «Львівська кондитерська фабрика «Світоч» готується ввести свої очисні споруди в експлуатацію до кінця року, а ПАТ «Калсберг Україна» та АТЗТ «Львівський жиркомбінат» лише працюють над їх будівництвом.
Винуватість підприємств підтверджують і науковці. «Сморід пов'язаний із процесами в каналізації, внаслідок яких збільшується концентрація сірководню та аміаку. І найбільше таких стоків скидають підприємства», – сказав Леонід Здеорук, директор компанії «Екозахід», яка проводила лабораторні дослідження стоків.
Він зазначив, що раніше в місті не було запаху, оскільки до 90-х років в каналізацію скидали багато води, яка промивала систему, а пізніше, через обмеження водопостачання, каналізація була незаповнена стоками, тому не відбувалось таких процесів гниття, як сьогодні. На думку Здеорука, проблему можна вирішити проводячи регулярне промивання каналізаційних мереж та реконструювавши систему каналізації.
В свою чергу Володимир Шевчук додав, що починаючи з 2012 року ЛМКП «Львівводоканал» звертається до усіх підприємств із вимогою довести стоки до допустимих норм, спорудивши власні очисні системи або іншим допустимим способом. «До 2015 року ці підприємства мають або привести свої стоки до відповідності, або ж ми будемо клопотати про їх закриття чи припинення подачі їм води», – зазначив Володимир Шевчук.
Як повідомляв ZAXID.NET, 11 червня, громадські активісти пікетували Львівську міську раду з вимогою вирішити проблему смороду у місті. Аби красномовно висловити суть проблеми, активісти принесли на пікет живого скунса. Міський голова Андрій Садовий тоді запропонував активістам зустрітись для обговорення проблеми смороду у Львові і знаходження шляхів її ефективного вирішення.