Місто без голови

Через політичне протистояння Луцьк вже другий місяць залишається без мера

13:26, 23 березня 2017

Після смерті Луцького міського голови Миколи Романюка на початку лютого 2017 року міська рада міста досі не проголосувала рішення про дострокове припинення повноважень міського голови, що в свою чергу, не дозволяє Верховній Раді розглянути питання про призначення у місті нових виборів.

Посаду виконувача обов’язків міського голови до нових виборів, після визнання смерті попереднього мера згідно із законодавством, мав обійняти секретар міської ради. До 15 березня на цій посаді перебувала очільниця волинської «Самопомочі» Юлія Вусенко. Однак на позачерговому засіданні ради депутатська більшість (депутати від «УКРОПу» та «Батьківщини») під головуванням Григорія Пустовіта (ВО «Батьківщина») ухвалили рішення про позбавлення Вусенко її повноважень. За це рішення проголосували 24 депутата з 42.

Таке рішення депутатів про своє відстронення з посади Вусенко оскаржила у суді, оскільки за її словами, підписати його може лише секретар міської ради. А тому, підпис Пустовіта під ухвалою депутатів про позбавлення її повноважень не має юридичної сили.

«Це рейдерське захоплення влади»

Голова Волинської ОДА Володимир Гунчик назвав голосування за зняття секретаря Луцькради «рейдерським захопленням влади» і пообіцяв звернутись з цього приводу до правоохоронців.

«Я вважаю, що це незаконне, так зване рейдерське захоплення влади, яке провели з порушенням всіх норм, етики, моралі, законів. Не можуть 24 депутати сьогодні керувати містом і диктувати місту, яким чином діяти, тим більше роблячи це не законно», – прокоментував Гунчик.

«Найперше, я звернуся до правоохоронних органів, аби вони далі оцінку того, що відбулося, з точки зору закону. З іншого боку – я звернуся до громадськості. Бо якщо громадськість приходить в ОДА, вимагаючи дати оцінку тим чи іншим подіям, то так само громадськість може запитати і депутатів, які були вчора і підписували відповідні бюлетені, про те, як вони розуміють цей процес. Нехай вони відповідають теж перед громадою», - наголосив голова Волинської ОДА і додав, що громада міста Луцька не уповноважувала 24 депутатів діяти так.

Справу вирішуватиме суд

В свою чергу, противники Юлії Вусенко посилаються на регламент роботи міської ради, який дає депутатам можливість змінити секретаря міськради. Згідно з ним, проект рішення про початок зміни секретаря може внести будь-хто з депутатського корпусу. В цьому випадку секретаря обирає депутатський корпус з числа депутатів, а пропозиція щодо кандидатури може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу.

Ускладнює ситуацію і те, що 21 березня Луцька міська рада обрала секретарем члена партії «УКРОП» Ігоря Поліщука. Вусенко ж відмовляється віддавати печатку міської ради та доступ до кабінету секретаря, стверджуючи, що Поліщук не є легітимним. А отже, усі наступні рішення міської ради з його підписом є незаконними.

22 березня Луцький міськрайонний суд відмовив у задоволенні клопотання про забезпечення позову Вусенко щодо скасування рішення про її усунення з посади секретаря Луцької міської ради. Ухвала може бути оскаржена у Львівському апеляційному суді.

Сама Вусенко запевнила, що продовжуватиме боротьбу до перемоги.

«Щиро дякую всім тим, хто підтримує та вірить в мене. Гарантую, що буду боротися до повної перемоги, щоб зупинити цю пошесть підкупу, шантажу, зради та морального зубожіння, яке захлеснуло колись спокійне та європейське місто», - написала Вусенко на своїй сторінці у Facebook.

Луцькрада приймає рішення без голови

Наразі Луцьк залишається без в.о. міського голови, оскільки депутати досі не проголосували за проект рішення про дострокове припинення повноважень міського голови, яке б автоматично мало перекласти його обов'язки на секретаря міської ради.

Обрання секретарем Луцькради Григорія Пустовіта не підтримує також і фракція партії «Солідарність». Під час одного з останніх засідань ради, 21 березня, фракція покинула сесію, протестуючи проти того, щоб Пустовіт підписував рішення ради про припинення повноважень Вусенко, оскільки не має таких повноважень. Фракція також заявила, що рішення, які можуть прийняти на 20-й сесії, будуть нелегітимними, а це може призвести до правового колапсу.

До слова, Юлія Вусенко наразі має усі законні підстави стати депутатом Верховної Ради України від «Об'єднання «Самопоміч». Це пов’язане з тим, що нардеп Олена Бабак, яка була обрана до Ради 8-го скликання за списком партії «Самопоміч», вирішила достроково скласти з себе депутатські повноваження..

Тому, відповідно до чинного законодавства її місце займе людина, прізвище якої було наступним у списку політсили. Нею стала Юлія Вусенко. Вона включена в список «Самопомочі» під №36.