У зв’язку з запуском нового ринку електроенергії та підвищенням вартості електрики на 25% водоканали в Україні забили на сполох. Віце-президентка громадської організації Українська асоціація підприємств водопровідно-каналізаційного господарства «Укрводоканалекологія» Ольга Бабій переконує, що якщо не збільшити тариф на воду, то водоканали змушені будуть подавати воду за графіком, а то й взагалі припинити водопостачання.
На її переконання, від ситуації, що склалася, найбільше страждатимуть водоканали, які знаходяться в містах обласного значення. Чи будуть у Львові проблеми з водопостачанням та чи піднімуть ціни на цю послугу у місті з’ясовував ZAXID.NET.
Після запровадження нового ринку електроенергії Кабмін стверджував, що ціни для населення на електрику будуть незмінними. Однак представник президента в уряді Андрій Герус повідомив, що вугільні електростанції підняли ціну на 50%, що впливатиме на підприємства, котрі споживають електричну енергію і надають послуги населенню. Таке здорожчання призвело до заборгованостей з боку підприємств, зокрема, й водоканалів.
Попри те, що водоканали у багатьох містах України залізли в борги, у ЛМКП «Львівводоканал» кажуть, що станом на зараз заборгованості перед енергетиками не мають.
«Ми максимально дотримуємося платіжної дисципліни і заборгованості на цей час у нас не має, але це лише через те, що місто [Львівська міська рада] нас підтримує. Однак у тарифі в нас не закладені оці нові ціни на електроенергію і, відповідно, ми не маємо джерела відшкодування», – розповіла речниця ЛМКП «Львівводоканал» Уляна Горбата.
За її словами, хоч і водоканал поки не боргує за електрику, однак сплатити авансові платежі, які щомісячно вимагають енергетики, вони не мають чим. Зараз же через збільшення вартості електрики доведеться шукати ще й гроші на те, аби вчасно оплатити комунальні послуги та не стати боржником.
Раніше ЛМКП «Львівводоканал» щомісяця платив за електрику в середньому по 22 млн грн, натомість з минулого місяця до суми додалося ще 3,5 млн грн. Їх підприємство має доплатити у серпні. Надалі ж щомісячно водоканал буде платити за електроенергію за новими тарифами.
«Зростання одного кіловату навіть на одну копійку тягне за собою мільйони видатків водоканалу, бо ми у місяць споживаємо близько 11 млн кВт електроенергії, навіть здорожчання на одну копійку це є величезні витрати. Не кажучи вже про те здорожчання на 36 копійок, яке трапилося зараз», – додає Уляна Горбата.
Цього місяця за електрику комунальне підприємство планує заплатити з грошей, які мали бути витрачені на операційну діяльність «Львівводоканалу». Однак це не допоможе повністю вирішити проблему, тому де братимуть гроші у наступні місяці комунальники поки не знають.
«Ми можемо знайти гроші з надходжень [щоб заплатити за електрику], які нам сплатять мешканці, але нам в такому випадку не вистачить коштів на покриття операційної діяльності, тобто на всі інші наші потреби. Ми сплатимо енергетикам, але ми не зможемо закупити труби, не зможемо закупити реагенти тощо», – розповідає Уляна Горбата.
Єдиний спосіб, у який можна вирішити проблеми водоканалів, на думку речниці «Львівводоканалу», це збільшення ціни на водопостачання та водовідведення. Наразі тариф для мешканців багатоповерхових будинків у Львові складає 15,73 грн за м3. Натомість у «Львівводоканалі» кажуть, що цієї суми не достатньо аби сплатити всі рахунки. Проте назвати новий тариф не можуть.
Віце-президент «Укрводоканалекології» Ольга Бабій вважає, що тарифи на водопостачання і водовідведення мали б збільшити на 20%. Зараз вартість електроенергії для водоканалів зросла з 1,84 грн до 2,20 грн за кВт-год. За словами Ольги Бабій, ще одним варіантом врегулювання ситуації може бути впровадження можливості для комунальних підприємств купувати електрику дешевше – скажімо, населення платить за електроенергію 1,68 грн/кВт-год.
Проте врегулювання тарифу на водопостачання не у компетенції «Львівводоканалу», це робота Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕ). Наразі відомство не озвучило свою офіційну позицію з цього приводу.
Зараз ЛМКП «Львівводоканал» працює у звичному режимі. Чи будуть переходити на погодинне постачання води поки сказати не можуть. Натомість кажуть, робитимуть усе можливе, аби запобігти виникненню заборгованості та знеструмлення комунального підприємства.
«Сказати в цю хвилину, що ми плануємо переходити на графік – це неправильно. Позаяк подача води за графіком для водоканалу – це велетенські труднощі. Експлуатація системи водопостачання, водовідведення вимагає стабільного тиску. Як тільки ми зупинимо насоси, а потім будемо відновлювати їх роботу, виникнуть гідравлічні удари, додаткові пориви. Сам водоканал зацікавлений у тому, аби водопостачання здійснювалося цілодобово, без ніяких зупинок. Питання про знеструмлення стоїть лише у контексті, якщо ми не зможемо розрахуватися з енергетиками», – каже Уляна Горбата з «Львівводоканалу».
У Львівській міськраді переконують, що не дозволять аби мешканці залишилися без води. Своєю чергою, міська влада вже звернулася з проханням негайно втрутитися в ситуацію і до Кабміну, і до представника президента в уряді Андрій Геруса.
«Я хочу заспокоїти львів’ян, ми не допустимо у місті Львові відключення води, або переходу до графіку, бо ми будемо робити усе можливе, щоб вода була цілодобово. Не може місто бути європейським, цивілізованим, якщо там немає цілодобово води», – розповів заступник міського голови з питань безпеки міста Сергій Бабак.
«Держава перекладає ці витрати [на електроенергію] на місцеві бюджети. Для «Львівводоканалу» тільки на один місяць додатково потрібно 3,5 млн грн. У різних містах країни, я думаю, це будуть навіть не сотні мільйонів, а мільярди, які перекладуть на місцеві бюджети. Місто Львів має фінансові запаси, щоб не зупиняти роботу, щоб не переходити до погодинного графіку подачі води. Однак інші міста, у яких менші бюджети, будуть переходити на подачу по кілька годин на день, бо у них нема чим покрити оцей розрив», – додав Сергій Бабак.
За його словами, якщо на підприємстві таки виникне критична ситуація, то гроші доведеться брати з міського бюджету. Таким чином зняти ці гроші можуть з вже запланованих ремонтів доріг, садочків або інших об’єктів.
«Зараз ми подивимось скільки водоканал зможе заплатити, а тоді будемо збиратися на депутатські комісії, розглядати ситуацію і вирішувати де брати гроші, з чого їх зняти. Якщо буде перевиконання бюджету, то ми, можливо, ці гроші використаємо», – додав Сергій Бабак.