Незабаром львів’яни зможуть свідомо обирати – купувати російські товари чи ні. Цьому сприятиме прийнята 10 липня на засіданні сесії Львівської міської ради ухвала «Про координацію інформаційної діяльності щодо інформаційної безпеки на території міста Львова», відповідно до якої підприємці повинні будуть спеціально позначати товари з Російської Федерації.
Ідею маркувати товари російського виробництва у торговельних точка міста Львова, позначаючи як прилавки, так і самі товари відповідними цінниками з прапором РФ, а також детальною інформацією про місце виробництва, розфасовки чи виготовлення товару на засіданні сесії підтримали 69 депутатів.
Відтак незабаром на товарах з Росії має з’явитись спеціальна позначка – товар РФ з нанесенням зображення російського прапора. Самі ж товари, вироблені у сусідній країні, мають бути розміщені на окремих полицях.
Текст ухвали, що стосується маркування російських товарів:
«Суб’єктам господарювання на території міста Львова, що здійснюють гуртову, роздрібну торгівельну діяльність у закладах торгівлі, розміщених в окремих будівлях, малих архітектурних формах, приміщеннях, тощо вжити заходів:
спеціального помітного маркування товарів російського походження позначкою «Товари з Російської Федерації» з нанесенням зображення прапора Російської Федерації (із окремим нанесенням зображення прапора Російської Федерації на цінники товарів російського походження) та їх розміщення на окремих полицях;
запровадження інформаційних стендів у торгівельних приміщеннях, де здійснюють продаж товарів російського походження, з написом «Товари з Російської Федерації»;
Примітка: товаром російського походження вважається товар, вироблений, розфасований, зібраний, вирощений на території Російської Федерації чи товар, виробником якого є громадянин Російської Федерації чи юридична особа, зареєстрована у Російській Федерації».
Термін дії пунктів ухвали, що стосується маркування російських товарів, до речі, не обмежений у часі.
Рішення є обов’язковим до виконання
Автор ухвали, депутат від «Свободи» Любомир Мельничук, переконаний, що поки на східному кордоні триває війна, на заході потрібно воювати з агресором гривнею.
«Наше з вами право знати все про товар, який ми купуємо, в тому числі, де він вироблений. Я не відкидаю того, що у Львові є люди, які хочуть купувати російські товари, але більшість, зважаючи на ситуацію, хотіли б цього уникнути», – зазначив Мельничук.
На його думку, з допомогою тиску громади, громадських організацій та виконавчих органів міста та області, певних результатів вдасться досягнути.
«Ми використали максимум можливостей, які нам дає законодавство про місцеве самоврядування. Тепер треба створити умови для їх реалізації», – зазначив депутат.
У свою чергу начальник управління юридичного управління Львівської міської ради Гелена Пайонкевич розповіла, що для реалізації ухвали на практиці потрібен час.
«Завтра відбудеться перше засідання робочої групи, на якому будуть присутні працівники виконавчих органів, товариства захисту прав споживачів, громадські організації. Власне на цьому засіданні ми спробуємо виробити методику реалізації пункту про маркування товарів, адже інші позиції є чітко прописані і способи їх реалізації є зрозумілими», – зазначила Гелена Пайонкевич.
За її словами, для того, щоб ухвала успішно запрацювала, потрібно буде багато спілкуватися з представниками торговельних мереж, закладів і виробляти стратегію реалізації.
«Незважаючи на певні нюанси, рішення органу місцевого самоврядування, яке було прийнято і набрало законної сили, є обов’язковим для виконання на всій території адміністративної одиниці. У нас уже було рішення стосовно обмеження торгівлі алкоголем у місті Львові. Це рішення теж було прийнято депутатами Львівської міської ради і було складним для реалізації, але сьогодні воно працює», – додала начальник юридичного управління.
Власне санкцій як таких торгівельні мережі не зазнають. За словами Гелени Пайонкевич, одним із способів впливу є суспільний осуд, але невиконання рішення про маркування товарів суперечитиме закону. У відповідь міська рада зможе, до прикладу, звернутись зі скаргою у міліцію, чи подати прохання до відповідних органів про припинення дії ліцензії на торгівлю.
Торгові мережі не заперечують
Натомість підприємці Львова, особливо великих торговельних мереж, по-різному сприймають новину.
До прикладу, в корпорації «МЕТРО Кеш енд Кері», яка раніше відмовилась підтримати бойкот російських товарів, зазначили, що хоч і дотримуються принципів аполітичності, вільного ведення бізнесу та конкурентоспроможності, але готові надавати вичерпну інформацію щодо країни походження будь-якого товару.
«МЕТРО Кеш енд Кері Україна» завжди дотримується вимог українського законодавства, а також прислухається до потреб наших клієнтів і залишає право за покупцем здійснити свій свідомий вибір щодо придбання товару того чи іншого виробника. У свою чергу, ми готові надавати вичерпну інформацію щодо країни походження будь-якого товару, який ви можете побачити на полицях наших торговельних центрів», – зазначили у прес-центрі корпорації.
Натомість у «Сільпо» розповіли, що уже давно на всіх цінниках зазначають країну-виробника товару, а постанову Львівської міської ради розглянуть та візьмуть до уваги.
Ще раніше генеральний директор компанії «Львівхолод» Ігор Пастущак розповів ZAXID.NET, що у супермаркетах «Рукавичка» за кілька місяців не лише удесятеро зменшили асортимент російського, а й продажі такого краму впали наполовину.
«На початок березня у нас було близько тисячі найменувань товарів, за місяць їх стало близько 740, а зараз в нас відкритих до замовлення є 150 товарів виробництва Росії, яким нема аналогів в Україні. Але в нас така позиція: потрібно шукати альтернативу і ми це робимо», – запевнив він.
Однак простим маркуванням товарів російського походження для забезпечення інформаційної безпеки на території міста Львова не обійдеться. У програмі депутати передбачили також роз'яснювальну роботу серед дітей, чому не варто купувати російські товари, газету «Ратуша» зобов’язали завести рубрику «Геть російських окупантів», в якій видання повинне інформувати про виконання ухвали, а департамент економічної політики ЛМР має провести безстрокову інформаційну кампанію «Купуй українське».
Наразі, щоб рішення набуло законності, його протягом п’яти днів має підписати міський голова Львова Андрій Садовий.
Нагадаємо, раніше рішення маркувати російське вже ухвалили міськради Івано-Франківська та Полтави. Львівські підприємці теж неодноразово виступали за таку ініціативу.