Українському суспільству штучно нав‘язали дискусію навколо Митного союзу, оскільки навіть представники влади розуміють, що Митний союз є згубною для країни затією. «Митний союз об‘єднує відсталі напівфеодальні економічні й соціальні системи», - йдеться в заяві центральної ради УП «Собор».
«Митний союз – це мікроскопічний «гігант» на кволих сировинних ніжках. Мікроскопічний тому, що економіка всіх країн Митного союзу разом ледь доходить до десятої частини економіки ЄС. 100% ринку Митного союзу – це 10% ринку ЄС», - повідомили у прес-службі «Собору».
За їх словами, у сусідній з Митним союзом Польщі зарплатня втричі вища, ніж у МС, не кажучи вже про Західну Європу.
«Митний союз відрізняється від ЄС так само, як села російського Нечернозем‘я від пейзажів Данії», - йдеться в заяві.
«Кволість «ніжок» режимів Митного союзу ілюструє той факт, що за даними російського Міністерства економічного розвитку, частка високотехнологічної продукції в російському експорті становить лише 4,5%. Навіть енергоносії Росія вже не здатна видобувати самостійно, запрошуючи на допомогу численні західні компанії», - читаємо в повідомленні «Собору».
У партії зазначають, що Казахстан та Білорусь «заплатили за Митний союз стрімким зростанням цін на внутрішньому ринку, засиллям неякісної російської продукції, стагнацією власних спроб знайти своє місце у світовому розподілі праці, значними втратами бюджетних надходжень. А ефекту – нуль. За цей рік експорт Казахстану до країн Митного союзу впав на 10%».
Нерівномірним, на думку "соборівців", є також розподіл крісел у представництвах ЄС та МС.
«ЄС дає своїм членам рівність: кожна з 27 держав має свого власного члена Європейської комісії. У ЄС рівноправні усі 23 його мови. Найбільша держава Європи і основний країна-донор ЄС Німеччина має лише 12% у Європарламенті. Натомість у Митному союзі все просто: 57% голосів має Росія, мова одна, центр ухвалювання рішень - один. Москва по суті одноосібно контролює зовнішню торгівлю своїх «молодших партнерів», їхню можливість заробляти на себе, паралізуючи їхні спроби стати на власні ноги», - йдеться в заяві «Собору».
«Насправді ми обираємо не між Митним союзом і ЄС, а між дорогою раба і вільної людини», - читаємо в повідомлені.
На думку «соборівців», сама російська економіка вже зробила цілком прагматичний європейський вибір.
«50% зовнішньої торгівлі Росії припадає на ЄС, і лише 7% - на країни Митного союзу. Така ж пропорція була і до утворення Митного союзу 2011 року, такою вона лишається й нині», - зазначається в повідомленні.
Відтак у «Соборі» впевнені, що «шлях на колінах до загибелі власної держави – не для українців, а пропозицію іти по цьому шляху слід розглядати як ворожий акт і зраду України».
Як повідомлялося, президент України Віктор Янукович заявив, що Україні треба приєднатися до деяких положень Митного союзу, інакше вона багато чого втратить в економічному плані.
Генеральний директор компанії Dragon Capital Томаш Фіала вважає, що можлива користь для України та бізнесу від вступу до Митного союзу буде тимчасовою.