Після початку функціонування зони вільної торгівлі між Україною і Євросоюзом всі українські товари, що поставляються на ринок країн Митного союзу, перевірятимуться на кордоні. Про це заявив директор Департаменту розвитку інтеграції Євразійської економічної комісії – наднаціонального органу МС і ЄЕП - Віктор Спаський.
«Це не торговельна війна, а робота за правилами. Якщо ми сьогодні вважаємо, що зона ризику з українськими товарами відносна невисока, то коли ви будете в Європі, режим буде абсолютно іншим – перевірятиметься все. Спокуса у Європи прогнати свою продукцію через Україну з нульовим митом велика», - сказав він.
Спаський на прикладі поставок курятини пояснив ризики для ринку Митного союзу. Він зазначив, що Україна дістане право експортувати в ЄС 20 тисяч тонни м'яса курки, але при цьому зобов'язується купити 10 тисяч тонн з Європи.
При цьому він повідомив, що ЄС з початку цього року поставив до Росії 37 тисяч тонн курятини з митом 20%, Україна, у свою чергу – поставила такий самий обсяг цього продукту з "нульовим" митом. Торік Україна поставила до РФ 55 тисяч тонн курятини на 112 млн доларів, зазначив він.
При цьому, за його словами, Україна виробляє 1 млн тонн курятини на рік і не потребує імпорту.
"Якийсь бізнесмен привіз до України з Євросоюзу 10 тисяч тонн курятини, але вона на цьому ринку не потрібна, оскільки є своя. У нього реальна спокуса узяти цей товар і відвезти до Росії за "нульовим" митом. На цій операції бізнесмен заробить 8 млн доларів, такі розумні бізнесмени в Україні знайдуться", - сказав Спаський.
За його словами, у разі потреби, європейський товар може бути змішаний з українським, і тоді буде складно визначити країну його походження.
Він підкреслив, що у випадку з курятиною для України може бути запроваджене європейське мито в 20%, від чого постраждають всі українські виробники, для яких російський ринок дуже важливий.
"Саме про це кажуть Президент РФ і прем'єр-міністр РФ", - сказав він.
Україна і Європейський Союз планують підписати угоду про асоціацію і зону вільної торгівлі у листопаді 2013 року. Янукович раніше зазначав, що підписання угоди про асоціацію не означає, що Київ буде протиставляти інтереси ЄС інтересам Євразійського союзу і Митного союзу. 18 вересня 2013 року Кабмін схвалив проект угоди про асоціацію між Україною і ЄС.