Кінорежисер, секретар Правління НСКУ Дмитро Томашпольський ініціював листа кінематографістів Президентові України Петру Порошенку і закликав кінематографістів підписати його.
Звернення зумовлене реакцією на статтю Лариси Брюховецької «Пітчинг, піар. Суєта», у якій критиковано вітчизняну продюсерську систему, роботу Державного агентства України з питань кіно та чинну практику конкурсного відбору кінопроектів для формування Програми виробництва та розповсюдження національних фільмів. Авторка розкритикувала практику пітчінгів Держкіно. Вона вважає, що гроші насамперед держава має виділяти на студію, як на місце, де виробляють фільми, а не на продюсерські проекти.
Також занепокоєнням кінематографістів викликала і заява директора-президента телеканалу ICTV Олександра Богуцького, який запропонував замінити держфінансуванням державним замовленням.
«Якби держава сформувала державне замовлення, що хоче, наприклад, зняти фільм про Крути (на пітчингу, до речі, була спеціальна секція про Крути, де не переміг жоден фільм, бо сценарії були не такими сильними, як у секції про кіборгів, про сучасну АТО). Тоді б держава викликала Саніна, інших митців і сказала б: у нас є один, чи п’ять, чи десять мільйонів гривень, будь ласка, знайди партнера серед телеканалів. Тоді б ми мали справу не з конкурсом, а з відповідальним замовленням, авторами якого були б, наприклад, Нацрада і Держкіно, можливо, за участі Міністерства культури», - заявив Богутський.
Нагадаємо, що обидві моделі так чи інакше функціонували за часів СРСР. Тому Дмитро Томашпольський закликав владу підтримати Держкіно.
«До створення Держкіно України в 2012 році понад 20 років в нашій країні не було кіно. Чи не знімалося. Фахівці виїжджали працювати в інші країни. Уже після перших відкритих конкурсів (пітчингів) було створено понад 50 фільмів. Висновок простий: якщо припиняться конкурси в Держкіно і перестануть функціонувати створені недержавні студії, ми опинимося знову в двадцятиріччі мертвої зони. І така небезпека існує», - вважає Томашпольський.
«Ми підтримуємо Голову Держкіно України Пилипа Іллєнка та його політику реформування кіногалузі, в основі якої проведення відкритих конкурсів (пітчингів) кінопроектів. Ми вважаємо відповідальною таку політику держави, яка підтримує розвиток українського національного кінематографа. Ми переконані, що цей рух, якщо він набуде належної системності, зокрема, й через зміцнення відповідної законодавчої бази, дозволить створити в Україні правдиво європейську систему виробництва і розповсюдження фільмів, зробить процес реформування кіногалузі незворотнім», - підкреслили митці.
Окрім Томашкольського лист підписали Мирослав Слабошпицький, Валентин Васянович, Володимир Тихий, Олена Дем'яненко, Вікторія Трохіменко, Ахтем Сеітаблаєв та інші митці, що сьогодні активно працюють у кіно.