Українські урядовці підготували законопроект про заборону використання фосфатів у виробництві пральних порошків. Мовляв, ці наповнювачі шкодять довкіллю та людському здоров’ю.
Зменшувати хімічні складники у миючих засобах хочуть поступово. Вміст фосфатних сполук у миючих засобах заборонений у багатьох країнах світу вже більше 10 років.
Більшість порошків, які пропонує український ринок, майже наполовину складаються з фосфатів. Ці сполуки вважають одними з найагресивніших забруднювачів води та поверхневих вододжерел. Вони розкладаються у природі десятками років і завдають неабиякої шкоди довкіллю, потрапляючи у водойми.
Окрім довкілля, порошкові фосфати шкодять і людському здоров’ю, зокрема алергетикам, як наголошують лікарі.
Якщо парламент заборонить фосфати, виробники миючих засобів готові переорієнтувати свої виробництва. Однак попереджають, що безфосфатні порошки коштуватимуть дорожче. Бо ж один наповнювач треба буде замінити іншим, аби не втрачати якість порошку.
Частина львів’ян уже давно користується екологічно чистими порошками. Споживачі кажуть, що краще інколи переплатити, але зберегти здоров’я та довкілля.
Попри те, хіміки зізнаються, що новий законопроект довкіллю не допоможе. Порошкові фосфати - крапля в морі у порівнянні з фосфатними добривами, які застосовуються на сільськогосподарських угіддях. А запропонований законопроект, ймовірно, - лобіювання інтересів окремих виробників миючих засобів.