Між Україною і РФ виникли розбіжності щодо затвердження домовленостей про «зимовий пакет»

11:35, 22 жовтня 2014

Основною перешкодою на шляху досягнення компромісу між Україною та Росією стосовно постачання газу в період до 31 березня 2015 року («зимовий пакет») є розбіжності щодо його документального оформлення: Київ наполягає на підписанні юридично зобов’язального документа між «Нафтогазом України» та «Газпромом», тоді як Москва вважає достатнім ухвалення постанови уряду РФ про знижку до ціни на газ за чинним контрактом 2009 року.

«Це має бути юридично зобов’язальний документ від суб’єктів відносин – «Газпрому» та «Нафтогазу». «Газпром» відмовляється робити юридично зобов’язальний документ», – наголосив міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Продан на брифінгу за підсумками переговорів у Брюсселі у вівторок, передає «Інтерфакс-Україна».

Водночас міністр енергетики Росії Олександр Новак зазначив, що потреби в додаткових угодах між «Газпромом» і «Нафтогазом» немає, особливо в умовах їх розгляду в Стокгольмському арбітражі, а єдиним іншим варіантом, окрім постанови російського уряду з гарантією знижки на шість місяців, може бути ще міжурядова угода між Україною та РФ.

«Інших варіантів надання ціни у вигляді $385 за тисячу кубометрів не повинно бути і не вимагається», – заявив Новак за підсумками переговорів.

У свою чергу Продан повідомив, що «Нафтогаз» запропонував «Газпрому» спільно звернутися до Стокгольмського арбітражу, щоб зняти побоювання, що підписання документів між компаніями за «зимовим пакетом» вплине на розгляд щодо газового контракту 2009 року.

Український міністр додав, що навіть у разі відмови російської монополії «Нафтогаз» днями самостійно звернеться до суду, який уже сформував панель арбітрів у справі, і розраховує, що його роз’яснення із цього приводу буде надано до наступного раунду консультацій за участю Єврокомісії, наміченого на 29 жовтня.

Продан уточнив, що його російський візаві на переговорах уже запропонував проект документа для підписання.

«Дуже здивувала ситуація, коли міністр говорить: «Підпишіть юридично не зобов’язальний документ». Це пряма

цитата», – сказав очільник Міненерговугілля України.

За його словами, підписання проміжної угоди між «Нафтогазом» і «Газпромом» необхідно також і тому, що у рамках чинного контракту організувати постачання газу за «зимовим пакетом» буде проблематично. Як приклад таких перешкод він назвав неможливість швидкого відновлення постачання навіть за передоплатою через наявну в контракті норму про 15-денний розрив між заявкою на закупівлю газу та його постачанням, а також принцип «бери або плати».

«Є й інші технічні моменти, передбачені контрактом. Це має бути юридично врегульовано («Нафтогазом» і «Газпромом)», – пояснив Продан.

Як повідомляв ZAXID.NET, раніше єврокомісар із питань енергетики Ґюнтер Оттінґер оголосив основні домовленості між сторонами щодо «зимового пакета» за підсумками цього раунду переговорів у Брюсселі.

Згідно з ними, ціна газу на період до 31 березня 2015 року становитиме $385 за тисячу кубометрів, газ поставлятиметься за передоплатою, а умову «бери або плати» буде скасовано.

Як потім підтвердили обидва міністри, для відновлення постачання, перерваного 16 червня цього року, “Нафтогаз” перерахує «Газпрому» до кінця жовтня $1,45 млрд у рахунок оплати попереднього постачання, а до кінця року — ще $1,65 млрд, хоча Росія наполягає на загальній сумі боргу в $5,3 млрд.

Що стосується обсягів закупівлі, то вони залежатимуть від фінансових ресурсів «Нафтогазу», з якими поки що є проблема, і для її вирішення тривають переговори з ЄС та іншими міжнародними кредиторами України. Передбачається, що в листопаді та грудні обсяги закупівлі становитимуть до 2 млрд куб. газу щомісяця.

Сторони сподіваються, що їм вдасться зняти наявні протиріччя до наступної середи, 29 жовтня, щоб намічений на цю дату черговий раунд переговорів, що тривають із квітня, став останнім.