Падіння літака авіакомпанії FlyDubai в аеропорту Ростова-на-Дону в Росії відбулося через переведення пілотами стабілізатора лайнера в положення «пікірування». Про це у п’ятницю, 8 квітня, повідомили у Міждержавному авіаційному комітеті.
Встановлено, що екіпаж здійснював посадку в ручному режимі у складних метеоумовах, автопілот був вимкнений. Рішення про відхід на друге коло було прийняте після отримання інформації про різку зміну параметрів вітру. Літак літав в районі аеропорту, екіпаж чекав поліпшення погодних умов.
«У процесі повторного заходу на посадку, що здійснювався також в режимі ручного керування, екіпаж на висоті 220 м (за 4 км до злітно-посадкової смуги) прийняв рішення про «відхід на друге коло» і ініціював набір висоти з виводом двигунів на злітний режим», – йдеться в повідомленні МАК.
На висоті 900 м стабілізатор літака був відхилений на п’ять градусів на пікірування одночасно з віддачею екіпажем штурвала «від себе». Через це літак почав знижувати висоту.
«Наступні дії екіпажу не дозволили запобігти зіткненню літака із землею. Зіткнення сталося на швидкості понад 600 км/год з кутом тангажа на пікіруванні більше 50 градусів», – повідомили в МАК.
Раніше російський «Коммерант», посилаючись на джерело, близьке до розслідування, повідомляв, що така картина авіакатастрофи, а також інформація зі звукових самописців, на яких зафіксовано сварку між пілотами під час стрімкого зниження, свідчить, що пілоти допустили помилку.
Один з льотчиків натиснув клавішу TOGA, яка задає машині команду для відходу на друге коло, і відключив автопілот, узявши керування машиною на себе. Екіпаж, як вважають експерти, не врахував специфіку переходу Boeing 737 з режиму посадки в режим набору висоти. В результаті Boeing замість плавного набору висоти спрямовується вгору в режимі винищувача.
Припускається, коли ж швидкість літака, який вийшов на закритичні кути атаки, почала стрімко падати, в кабіні стався конфлікт. В результаті керування літаком, як кажуть фахівці, розірвалося: в бортовий комп’ютер Boeing стали надходити електричні імпульси від усіх маніпуляцій, здійснюваних пілотами на обох штурвалах, які в штатному режимі працюють синхронно. Екіпаж погодив свої дії тільки тоді, коли було вже пізно – некерований Boeing мчав до землі.
Нагадаємо, 19 березня в аеропорту Ростова-на-Дону сталася катастрофа літака Боїнг 737-800 авіакомпанії FlyDubai, який виконував рейс з Дубая в Ростов-на-Дону. На борту перебували 62 людини: 55 пасажирів, зокрема вісім громадян України, і 7 членів екіпажу. Усі вони загинули.