Міжнародні спостерігачі не завадять фальшувати вибори, - нардеп

11:51, 12 серпня 2012

Присутність міжнародних спостерігачів на парламентських виборах 2012 року не завадить фальшуванню результатів чиновниками місцевого рівня. Таку думку висловив перший заступник голови Комітету Верховної Ради в закордонних справах Тарас Чорновіл.

Він зауважив, що на якість проведення виборів мають впливати самі українці. "Висока явка, серйозний громадський контроль, серйозний вплив на кандидатів у депутати, які вже сьогодні починають займатися порушенням виборчого закону, тиск громадських організацій на державні органи влади – це єдине, що може по-справжньому допомогти", – сказав Т.Чорновіл у коментарі УНН.

Він відзначив, що над Україною вже висить дамоклів меч справи Тимошенко та поступової міжнародної ізоляції. "Тому особливого серйозного впливу те, як наші вибори оцінять міжнародні спостерігачі – ліпше чи гірше – на тих, хто навіть на місцевому рівні задумують щось фальшувати, особливо не буде", – додав він.

"Повернемося до виборів 2004 року. І під час другого, і під час третього туру були страшні фальшування. Під час другого туру, на мій погляд, на превеликий жаль, фальшування допустила офіційна влада. Я не хочу сказати, що це робив штаб Януковича, тоді ним керував Тігіпко, і я думаю, що він намагався вести більш-менш чесні вибори, але там тоді була вказівка верху, там був Медведчук, там були губернатори, які виконували вказівку згори, і фальшування в бік Януковича були дуже жорсткі. У третьому турі, я вже як керівник центрального виборчого штабу Януковича можу точно сказати, адже я сам готував ці матеріали до подання в суд, які потім були проігноровані, були неймовірні фальшування на користь Ющенка. Це факт. Його не можна спростувати, адже він доведений морем документів. Просто суд не захотів їх розглядати", – сказав він.

Тарас Чорновіл наголосив, що на обох цих турах була присутня безпрецедентна кількість міжнародних спостерігачів, і вони ні на що не вплинули. "Тобто загальний міжнародний настрій був тоді спрямований у бік Ющенка. Відповідно, другий тур під їхнім пресом був визнаний не дійсним, а третій, незаконний тур, був визнаний чесним і дійсним, але насправді другий від третього нічим не відрізнявся – це було дзеркальне відображенням – там були фальсифікації на користь Януковича, і там – на користь Ющенка. І нічого міжнародні спостерігачі до ладу не змінили, для того щоб вибори пройшли чесно. Просто вони сприяли невизнанню одного та визнанню іншого, і все", – додав він.

Нагадаємо, кількість іноземних спостерігачів на парламентських виборах буде такою же, як на президентських 2004 року – близько 10 тис. осіб.

10 вересня в Україні розпочне роботу Міжнародна місія спостерігачів Бюро демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ на виборах народних депутатів України.

"За інформацією отриманною від Бюро демократичних інститутів з прав людини ОБСЄ 10 вересня цього року в Україні розпочне роботу міжнародна місія спостереження Бюро демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ на виборах народних депутатів україни, які відбудться 28 жовтня", – повідомив Дикусаров.

Він також зауважив, що головою місії визначено представницю Великобританії – посла Одрі Френсіс Гловер.

"До складу основної групи місії, яка перебуватиме в Україні з 10 вересня, увійде 16 експертів ОБСЄ", – додав він.

За словами Дикусарова, очікується, що 17 вересня в Україну прибудуть 100 довготермінових спостерігачів, які направлятимуться державами-учасницями ОБСЄ. Орієнтовно за тиждень до голосуання в Україну прибудуть ще 600 короткотермінових спостерігачів, які відслідковуватимуть процес голосування безпосередньо на виборчих дільницях", – додав він.