Україна може звернутися у Міжнародний арбітражний суд у Стокгольмі з проханням ще до остаточного вердикту видати тимчасове рішення стосовно ціни та умов постачання газу з Росії. Про це заявив у середу, 8 жовтня, прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк.
«У нас є два варіанти вирішення цієї проблеми. Перший варіант - ми разом з ЄС проводимо спільну енергетичну політику, щоб підписати тимчасову угоду на поставки природного газу до того моменту, поки Стокгольмський арбітражний суд остаточно не вирішить спір між «Нафтогазом» і «Газпромом», – сказав Яценюк. – Якщо ж така угода не буде досягнута в рамках тристороннього формату, де Україна і ЄС мають спільну позицію, а третя сторона - це РФ, то Україна звернулася до суду для того, щоб отримати тимчасове рішення, яке встановлювало б тимчасову ціну та умови поставок природного газу до моменту винесення остаточного вердикту Стокгольмським судом».
"Нафтогаз" 16 червня відразу після його перекладу "Газпромом" на передоплату подав до Стокгольмського арбітражу позов з вимогою переглянути контракт на поставку газу. Зокрема, українська державна компанія вимагає знизити ціну на "блакитне паливо" і стягнути з "Газпрому" 6 мільярдів доларів переплати за газ, який той поставив з 2010 року. Зі свого боку, "Газпром" звернувся до Стокгольмського арбітражу з позовом до "Нафтогазу" про стягнення боргів, які на момент переведення на передоплату досягли 4500000000 доларів.
Нагадаємо, що українсько-російська газова суперечка розглядається Міжнародним арбітражним судом у Стокгольмі. Зокрема, «Нафтогаз» вимагає знизити ціну на газ і стягнути з «Газпрому» $6 млрд переплати за поставки газу, починаючи з 2010 року. Натомість «Газпром» у тому ж суді хоче стягнути «Нафтогазу» $4,5 млрд.
З 16 червня постачання російського газу в Україну повністю припинене, здійснюється лише транзитне транспортування.