Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт Владіміра Путіна

Російського президента підозрюють у причетності до воєнних злочинів на території України

17:24, 17 березня 2023

Палата досудового провадження II Міжнародного кримінального суду видала ордер на арешт президента Росії Владіміра Путіна у зв'язку із ситуацією в Україні. Про це у п’ятницю, 17 березня повідомляє Reuters.

Також ордер видано на Марію Львову-Бєлову, яка є уповноваженою президента РФ у справах дитини.

Як вважають в Гаазі, вони несуть відповідальність за незаконне переміщення та депортацію населення, зокрема дітей, з окупованих територій України до Росії. Злочини були скоєні на окупованих територіях щонайменше з 24 лютого 2022 року.

«Путін, як стверджується, несе відповідальність за воєнний злочин у вигляді незаконної депортації населення (дітей) і незаконного переміщення населення (дітей) з окупованих територій України до Росії. Злочини, ймовірно, були скоєні на окупованій території України щонайменше з 24 лютого 2022 року. Існують розумні підстави вважати, що пан Путін несе індивідуальну кримінальну відповідальність за вищезазначені злочин – за вчинення дій безпосередньо, спільно з іншими, за його неспроможність здійснювати належний контроль над цивільними та військовими підлеглими. Марія Львова-Бєлова, як стверджується, несе відповідальність за воєнний злочин у вигляді незаконної депортації населення (дітей) і незаконного переселення населення (дітей) з окупованих територій України до Росії», – повідомляє прес-служба МКС.

За повідомленням, ордери на арешт Путіна та Львової-Бєлової видані за поданими прокуратурою клопотаннями 22 лютого 2023 року.

Офісі генпрокурора України пояснили, що ордер на арешт означає, що за межами Росії Путіна мають право затримати та передати до суду. Генпрокурор Андрій Костін назвав рішення історичним для України та всієї системи міжнародного права. Відтепер російський президент має офіційний статус підозрюваного у скоєнні міжнародного злочину – незаконного примусового переміщення українських дітей.

«Це означає, що за межами Росії Путіна мають заарештувати та передати до суду. А світові лідери тричі думатимуть, перш ніж тиснути йому руку або сідати з ним за стіл переговорів. Світ отримав сигнал, що російський режим є злочинним і його керівництво та поплічники будуть притягнуті до відповідальності», написав він у Telegram.

На рішення МКС вже відреагували в Росії.

«Рішення МКС для нашої країни не мають жодного значення, зокрема, з правової точки зору. Росія не є учасником Римського статуту і зобов'язань щодо нього не несе. З цим органом Росія не співпрацює, а можливі «рецепти» на арешт будуть для нас юридично нікчемними», – заявила речниця МЗС РФ Марія Захарова.

Міжнародний кримінальний суд не здійснює розслідування щодо злочину агресії, вчиненого громадянами країни, яка не є учасницею Римського статуту. Це, зокрема, стосується злочину агресії РФ проти України.

Росія у вересні 2000 року підписала статут, однак потім відкликала свій підпис. Саме тому виникла необхідність у створенні Спеціального міжнародного трибуналу над РФ за повномасштабну війну проти України.

Наразі підписантами Римського статуту є 137 країн світу. З них ратифікували документ 123 держави: 33 країни Африки, 19 країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону, 18 держав Східної Європи, 28 держав Латинської Америки та Карибського басейну та 25 країн Західної Європи.

Владіміра Путіна можуть арештувати на території тих країн, які ратифікували Римський статут МКС.