Мобільні оператори заявили про неможливість збільшувати інвестиції у мережі через дії уряду

Керівники найбільших операторів мобільного зв’язку України розкритикували рішення уряду суттєво підвищити плату за радіочастотний ресурс

11:38, 15 грудня 2015

Кабінет міністрів України запропонував підвищити ставки за користування радіочастотним ресурсом (РЧР) на індекс споживчих цін (26,7%), а також запровадити щорічну індексацію ставок. Цю ініціативу негативно сприйняли найбільші гравці на ринку мобільного зв’язку України.

Постійне збільшення ставок за користування радіочастотним ресурсом збільшує витрати бізнесу мобільного зв’язку, що в свою чергу призводить до зменшення його інвестиційних можливостей, вважає президент АТ «Київстар» Петро Чернишов.

«Постійне підвищення ставки ренти за радіочастотний ресурс збільшує витрати бізнесу, а отже сприяє зменшенню його інвестиційних можливостей. Якщо оператор зобов’язаний збільшувати свої рентні платежі, отже, він має автоматично зменшувати інші витрати: на розвиток мережі, поліпшення якості, розширення покриття тощо. Це вкрай негативно впливає на великі інвестиційні проекти, які ініціює держава, зокрема віддаляє перспективу запуску технології 4G», — повідомив керівник компанії в коментарі агентству «Інтерфакс-Україна».

За словами Чернишова, практика фіскального оподаткування частот рентною платою є суто українською специфікою «монетизації спектра», а крім того, в Україні існують різні ставки ренти на цінні для впровадження перспективних стандартів мобільного зв’язку частоти.

«Такі компанії, як, наприклад, ММДС, володіють ліцензіями на ексклюзивний радіочастотний ресурс у діапазоні 2,5-2,7 ГГЦ, при цьому, не надаючи жодних послуг. Це є наслідком дуже низької рентної ставки на ці частоти, яка в сотні разів нижча, ніж для частот GSM. Ця ситуація неприйнятна, її має коригувати уряд і Міністерство фінансів у встановленому законом порядку», – наголосив президент «Київстару».

У свою чергу гендиректор мобільного оператора «Vodafone Україна» (ПрАТ «МТС Україна») Олег Проживальський вважає, що плата за користування радіочастотним ресурсом повинна підвищувати ефективність використання ресурсу, а не перетворюватися на спосіб наповнення бюджету.

У коментарі агентству «Інтерфакс-Україна» він зазначив, що не знає в світовій практиці прецедентів індексації вартості радіочастот залежно від інфляції.

«Відверто кажучи, я не зустрічав ні в одній з країн, де бував, такої ситуації, коли вартість радіочастот індексувалася б залежно від інфляції. Думаю, це українське ноу-хау», – сказав очільник «Vodafone Україна».

Проживальський зазначив, що спочатку плата вводилася для того, щоб підняти ефективність використання РЧР, а не як спосіб наповнити бюджет. «В ідеалі користувачам мало стати економічно невигідно використовувати частоти неефективно або мати їх надлишок. У результаті держава отримувала б такі частоти назад і перерозподіляла їх серед більш ефективних користувачів. Плата за РЧР не повинна перетворюватися з важеля підвищення ефективності в спосіб наповнення бюджету», – наголосив він.