Мобільні шахраї видурюють в абонентів від 5 до 1 тис. гривень

16:25, 20 лютого 2012

За найпоширенішими схемами мобільні шахраї видурюють в абонентів передплаченої форми зв’язку, тобто тих, хто купував стартовий пакет, від 5 до 1 тис. грн. Повернути кошти вдається, якщо повідомити оператору про факт впродовж години, і видуреними коштами ще не скористалися. Про це 20 лютого на прес-конференції повідомив директор західного територіального управління «МТС-Україна» Дмитро Пономаренко.

Дмитро Пономаренко озвучив найбільш поширені форми мобільного шахрайства, про які повідомляють абоненти компанії. Це – різноманітні пропозиції і прохання, які надходять абонентам за допомогою SMS. Наприклад, пропонується подвоїти суму коштів на рахунку, якщо відправите SMS на певний номер мобільного абонента, або відмовитися від надходження рекламних розсилок, або дізнатися про деталі привабливої пропозиції про роботу. У всіх випадках пропонується надіслати SMS або зателефонувати на певний номер. На практиці виявляється, що це – номери телефонів, які обслуговуються за преміям-тарифами, і з мобільного рахунку абонента, що попався на гачок, знімається 20-30 грн за SMS чи хвилину зв’язку. Аналогічно практикують, за словами Пономаренка, також прохання перерахувати кошти на порятунок хворим дітям.

Поширеним явищем є прохання вислати кошти абоненту, який хоче зателефонувати, але немає коштів, або повернути кошти нібито помилково зараховані кошти.

«До 90% усіх випадків успішного шахрайства, це коли люди реагують на SMS «завдяки розіграшу від компанії МТС, «Київстар», будь-якої іншої компанії Ви виграли приз, наприклад автомобіль. Все, що треба зробити, щоб його отримати, – терміново придбати картку поповнення мобільного рахунку і повідомити її номер. – повідомив представник «МТС-Україна». – Не зважаючи на те, що у кожного оператора на ваучері великими літерами зазначено, що жодна компанія не проводить жодних розіграшів чи акцій, умовами яких є повідомлення персонального коду поповнення третім особам, більшість абонентів реагують на такі повідомлення емоційно, і передають інформацію з кодом поповнення зловмисникам. Ці гроші перекидуються кілька разів з одного телефону на інший, і врешті їх зараховують звичайному абоненту на рахунок за гроші, які він за це платить. Покупці цього поповнення навіть не підозрюють про його шахрайське походження».

Потенційно найбільші фінансові збитки несе, як зазначив Д.Пономаренко, схема, коли моделюється непорозуміння з банком. «Спочатку надходить SMS нібито від банку. Повідомляється, нібито він відмовив вам у відкритті кредитної картки. Люди, які за цим не зверталися, думають, що отримали це повідомлення помилково. Проте через кілька днів дзвонять і ніби представник банку інформує про те, що маєте заборгованість за кредитною карткою. Людина починає з’ясувати, як це сталося, як виникла така заборгованість, адже він не є клієнтом цієї послуги. – повідомив Д.Пономаренко – Її з’єднують з іншим абонентом, нібито зі службою безпеки банку. У процесі розмови з нібито працівником служби безпеки банку з’ясовуються різні питання. Можливе питання про номер кредитної картки. Якщо її абонент має, то повідомляєте цей номер. Відповідають, що заборгованість нарахована помилково. Розмова завершується, але через кілька днів за допомогою цієї кредитної картки проводить розрахунки за вагомі покупки в мережі Інтернет. Тобто дані персональної картки стали відомі зловмисникам».

Д.Пономаренко зазначив, що за такими шахрайствами часто складно відкрити кримінальну справу, бо завдана матеріальна шкода одній людині відносно невелика, а постраждалі розкидані по різних частинах країни, і часто не всі про шахрайство повідомляють. Проте, як прокоментував він ZAXID.NET, коли служба безпеки оператора бачить, що здійснюється цілеспрямоване шахрайство, то блокує відповідні мобільні номери.

За його словами, від усіх цих шахрайств можна вберегтися, якщо про них знати і розсудливо відноситися до спокусливих пропозицій.