Молдова, Грузія і Вірменія обігнали Україну в динаміці реформ, – експерти

21:08, 5 вересня 2013

Динаміка реформ в Україні значно поступається рівню перетворень у таких країнах як Молдова, Грузія та Вірменія. Про це свідчать результати дослідження “Індекс європейської інтеграції країн Східного Партнерства 2013”.

За словами експертів, протягом 2012-2013 років Україна погіршила показники в таких сферах, як проведення виборів, рівень свободи ЗМІ та забезпечення права на зібрання, а також продемонструвала неспроможність гарантувати незалежність судочинства, повідомляє Європейський простір.

Зокрема за показником незалежності судової системи посідає четверте місце з 6 країн Східного Партнерства. Не відповідає стандартам ЄС також і ухвалений у 2012 році закон “Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні”. Серед ознак, дискримінацію за якими забороняє Кодекс законів про працю, немає ознаки сексуальної орієнтації. Це, у свою чергу, гальмує перехід України до другого етапу виконання Плану дій із візової лібералізації з ЄС, - зазначила експерт Ірина Солоненко (університет "Віадріна", Німеччина/Україна).

Водночас Молдова вже перебуває на другому етапі, а Грузія, яка отримала План лише на початку цього року, технічно практично наздогнала Україну.

Індекс європейської інтеграції країн Східного Партнерства – щорічне комплексне дослідження, яке дає загальну картину того, наскільки шість країн Східного Партнерства (Україна, Молдова, Білорусь, Грузія, Вірменія, Азербайджан) наближаються до стандартів Євросоюзу.

Відповідне дослідження здійснила група з понад 50 експертів з усіх країн Східного Партнерства та ЄС. Результати Індексу-2012 та Індексу-2013 є порівнюваними: вони показують не лише стан справ, а й те, як змінилася ситуація в кожній країні.

Нагадаємо, у грудні 2012 року Рада закордонних справ ЄС ухвалила висновки, у яких заявила про готовність підписати Угоду про асоціацію з Україною до Вільнюського саміту, за умови, якщо Україна досягне поступу у трьох галузях: відповідності міжнародним стандартам минулорічних парламентських виборів і подальших дій за їхніми результатами, поступу України в подоланні вибіркового правосуддя, відвернення його на майбутнє і втілення реформ, які сторони визначили спільно в порядку денному підготовки до асоціації.

В останньому звіті експертного моніторингу "Асоціація з ЄС: як Україна виконує умови підписання угоди" значилось, що Україна не досягла відчутного прогресу зі жодного з 11 критеріїв ЄС.