Молдова і Придністров’я не домовилися у Львові про вільне пересування

09:05, 20 лютого 2013

19 лютого у Львові відбулися переговори з питань придністровського врегулювання у форматі „5+2”, в яких взяли участь політичні представники Придністров’я, Молдови, а також представники України, Росії, США, ЄС та ОБСЄ. Одним з головних питань було підписання протоколу про вільне пересування.

Політичний представник Придністров’я у переговорному процесі Ніна Штанскі розповіла, що багато часу під час переговорів було присвячено відкриттю моста у населених пунктах Бичок та Гура-Бикулуй. „Думаю, що активна робота над протоколом про вільне пересування продовжиться, бо напрацювати спільний документ не вдалося”, - зазначила вона. Ще одним питанням залишається домовленість про невикористання моста у воєнних цілях. „Є практика укладання додаткових договорів щодо цього питання. Ми пропонували декілька компромісних рішень, але не було досягнуто домовленостей”, - сказала Ніна Штанскі.

Політичний представник Молдови Євген Карпов у відповідь зазначив, що не вважає це питання актуальним, оскільки є гарантії для невикористання моста у воєнних справах. „Цей міст знаходиться в зоні безпеки, де присутні миротворці”, - додав він.

Ніна Штанскі розповіла, що також однією з причин непідписання протоколу про вільне пересування є зміни щодо надання придністровським водіям нейтральних номерів, включення їх у загальну базу даних та видача документів для міжнародних перевезень. За її словами, молдавська сторона висунула нові правила реєстрації транспорту. Вона сподівається, що повернуться до попереднього формату. Євген Карпов зазначив, що відбувається дискусія, як саме видавати нейтральні номери нового зразка, адже це повинно передбачати спільну базу даних, щоб разом контролювати рух транспорту з Придністров’я міжнародними трасами.

Щодо інших питань, то Ніна Штанскі розповіла, що також обговорили дві ініціативи: молдавську – про створення єдиного економічного простору та придністровську, яка стосується створення соціально-економічного простору взаємодії («простір довіри»). Крім цього дві сторони договорилися щодо вивезення радіоактивних елементів.

Нагадаємо, 19 лютого у Львові відбулися переговори з питань придністровського врегулювання у форматі „5+2”, на який не приїхали лідери Молдови та Придністров’я.

Як інформував ZAXID.NET, планувалося, що у переговорах у Львові візьмуть участь прем’єр-міністр Молдови Влад Філат та лідер Придністров’я Євген Шевчук.

Міністр закордонних справ України Леонід Кожара Леонід Кожара розповів, що питання придністровського врегулювання буде одним з пріоритетів України під час головування в ОБСЄ. Нагадаємо, серед ключових пріоритетів головування України в ОБСЄ у 2013 році – просування у розв’язанні тривалих конфліктів, протидія торгівлі людьми та просування свободи ЗМІ.

Додамо, переговори з придністровського врегулювання у форматі „5+2”, перервані 2006 року, поновилися 30 листопада - 1 грудня 2011 року у Вільнюсі.