Молдова має претензії до України через торгівельні порушення

10:40, 4 лютого 2013

Молдова готова повернутися до розгляду торговельних суперечок в рамках Світової організації торгівлі (СОТ), оскільки Україна не дотримала слова і не ліквідувала з 2013 року дискримінаційне оподаткування молдавського вина.

Спроби вирішити торгові суперечки між Україною і Молдовою на двосторонньому рівні не увінчалися успіхом. У листі віце-прем'єра, міністра економіки Молдови Валерія Лазера від 18 січня, адресованого голові Міністерства економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) Ігорю Прасолову йдеться про невиконання рішення міжурядової молдавсько-української змішаної комісії зі співробітництва в галузі економіки і торгівлі.

У листі молдавський міністр нагадує про зобов'язання України "виконати до 1 січня 2013 року всі заходи з метою приведення своїх акцизних ставок на алкогольну продукцію у відповідність із зобов'язаннями у рамках СОТ", пише Коммерсант-Украина.

"Секретаріат СОТ був проінформований про тимчасове призупинення процесу за умови врегулювання питання на двосторонньому рівні", - пише Лазер. У листі вказано, що домовленості порушено.

Нагадаємо, 3 березня 2011 року Молдова повідомила секретаріат СОТ про те, що Україна дискримінує імпорт вина, оскільки з 2008 року застосовує до нього вищу ставку акцизу, ніж до коньяку. Ця претензія з'явилася відразу після того, як у лютому Україна подала в секретаріат СОТ запит щодо консультацій з Молдовою зі стягнення нею імпортного збору за забруднення довкілля.

На початку грудня 2012 року глава МЕРТ Петро Порошенко запевняв, що конфлікт буде вирішено до 1 січня, оскільки Податковий кодекс зрівнює ставки акцизу на коньяк та інші алкогольні напої з 2013 року. Молдова тоді ж готувала до другого читання законопроект про стягнення екологічного збору не тільки з імпортерів, але і з місцевих виробників.

Втім, ще 20 листопада Верховна рада прийняла законопроект №10687, яким зберегла різні ставки акцизного збору для коньяку і молдавського вина до 2018 року.

Прийняття закону молдавська сторона розцінила як "ігнорування раніше досягнутих домовленостей". "Враховуючи вищевикладене, у разі недосягнення згоди щодо цієї проблеми на двосторонньому рівні Республіка Молдова буде змушена відновити процес у рамках механізму вирішення суперечок СОТ", - зазначено в листі.

У документі також йдеться про те, що "існують прецеденти в практиці СОТ щодо даного питання, які повністю виправдовують позицію Республіки Молдова".

Нагадаємо, у жовтні 2012-го СБУ виявила тунель, яким з Молдови в Україну переправляли спирт.

Найменші зарплати у Європі в перерахунку за офіційними курсами валют зафіксовано у Молдові - $ 271 та Україні - $ 332 за місяць.