Молдова закриває свій ринок від українського молока для захисту власного виробника

13:48, 28 квітня 2016

Уряд Молдови до кінця 2016 року встановив квоти і мита на імпорт з України молока і молочних продуктів, м’яса і цементу. Відповідне рішення уряд ухвалив 28 квітня, повідомило агентство Moldpres.

Відповідно до цього рішення, українським виробникам дозволено поставляти в Молдову без сплати митних зборів до 1 тис. тонн молочної продукції за рік і не більше 500 тонн м’яса і м’ясної продукції. Мито на імпортовані з України молоко і молочні продукти, м’ясо і цемент складе 10-15%.

Зазначається, що за допомогою введення мит влада намагається захистити внутрішній ринок від росту імпорту з України, який відбувся після введення ембарго на імпорт всіх товарів з України в РФ.

За даними міністерства економіки Молдови, обсяг імпорту кислого молока, сметани, йогурту, кефіру з України збільшився в 1,5 рази, сиру – на 33%, а ковбас – у 14 разів.

А за даними консалтингового агентства «УкрАгроКонсалт», частка експорту української молочної продукції в 2015 році до Молдови в середньому становила близько 12%. При цьому частка постачань вершкового масла становила близько 6%, тоді як кисломолочної продукції - понад 72%, молока і вершків - понад 62%, сиру - близько 25%.

На початку року стало відомо, що дозволи на постачання продукції в Молдову отримали 35 українських підприємств, зокрема 19 підприємств-виробників молочної продукції, 11 виробників м’ясних продуктів.

Експерти вважають, що в разі прийняття цієї постанови експорт молочної продукції з України може скоротитися, але поставки до Молдови повністю не зупиняться, оскільки внутрішнє виробництво в цій країні є недостатнім.

У Міністерстві аграрної політики і продовольства України заявляли, що введення таких заходів з боку Молдови спричинить за собою звернення України зі скаргою до Світової організації торгівлі та застосування нашою країною аналогічних торгових бар'єрів, які можуть бути поширені не тільки на молочну, але й на інші види продукції.

До речі, з кінця минулого року в країні діє проект «Конкурентоздатне сільське господарство в Республіці Молдова», що фінансується Всесвітнім банком. Його бюджет складає 27,4 млн доларів. Мета проекту підвищення конкурентоздатності аграрного сектора країни. В рамках проекту проводиться фінансування підприємств, створення  лісосмуг для захисту садів і навіть зйомки рекламних кліпів.