Молитва примирення за жертв Волинської трагедії пройде в липні

20:42, 21 травня 2013

Українці та поляки спільно помоляться за жертв Волинської трагедії. 6-7 липня 2013 року у селі Павлівка на Волині та у Сагрині (Польща) пройде спільна акція примирення українського та польського народів за участі голів церков, громадських і культурних діячів з Польщі, України та інших країн. Також молодіжні театри з Любліна (Польща) та Харкова покажуть вистави про Волинську трагедію.

Проректор Українського Католицького Університету Мирослав Маринович вважає, що молитва є найкращим способом вшанування жертв трагедії.

«З 2002 року акція є непроминаючою мрією. Саме тоді скупчилися політичні хмари довкола Цвинтаря Орлят у Львові. Тоді львівські і польські публічні особи, інтелектуали дійшли висновку, що треба якось ці хмари розвіяти і що молитва є найкращим засобом, аби надати іншого виміру. Ми не можемо змусити не зовсім добросовісних політиків замовкнути, але ми хотіли, щоб увага суспільства зосереджувалася не на негативі, що продукується ними (політиками), а на позитиві, який дає молитва», – розповів 21 травня на прес-конференції Мирослав Маринович.

Він зазначив, що багато років такі молитви повторювали на Личаківському кладовищі, а зараз, до 70-их роковин трагічних подій, вирішили провести молитовну акцію вшанування жертв у Польщі та в Україні – в Павлівці та в Сагрині.

«Символічно обрані місця, щоб помолитися і покласти квіти. Також сісти разом з учасниками того меморіального вшанування жертв і поговорити, на чому ми стоїмо, як виходити з клопотів, які створюються з волі людей, що хочуть продовжити війну. Майже цитуючи Блаженнішого Любомира, можу сказати, що в пам’яті про кожен історичний конфлікт завжди є люди, які не можуть припинити війну у своїх серцях, ведуть її безконечно, відтворюючи емоції, історичні болі. Цей біль треба злагіднити, молитва для цього послужить доброю нагодою. У нас є друзі у Польщі, які також не хочуть живити ненависть», – сказав Мирослав Маринович.

Заплановано, що спочатку молитва пройде у Павлівці, потім буде обговорення та виступи театрів з Любліна і Харкова, а опісля молитву продовжать у Сагрині.

Історик, професор УКУ Ярослав Грицак розповів, що минулого року ініціювали такий показ тематичних вистав самі театри. Йдеться про харківський театр «Арабески», яким керує фронтмен «Мертвого Півня» Михайло Барбара, та молодіжний театр Польщі.

«Вистави ставляться у малому складі, поляки і українці грають разом. Одна вистава – польська, йде польською мовою. Інша – українською. Сюжети дуже різні. Але на одну тему. Вони побудовані на тому, як люди сперечаються про те, що сталося на Волині, і що з того випливає. У вистави вписані великі фрагменти текстів про Волинь тих часів, документів, спогадів», – розповів Ярослав Грицак. Він зауважив, що для організації приїзду акторів знайшли кошти і українська, і польська сторона, що дуже символічно.

Ярослав Грицак сподівається, що також вдасться знайти український телеканал, який погодиться провести трансляцію цих вистав для широкого загалу.

Організаторами громадської акції польсько-українського примирення виступили Східноєвропейський національний університет ім. Лесі Українки в Луцьку та Український Католицький Університет у Львові.

Нагадаємо, минулого року Мирослав Маринович сказав, що спільна українсько-польська молитва на Меморіалі воїнів УГА та Цвинтарі Орлят у Львові – це велика духовна трансформація. Додамо, у листопаді 2012 року поляки та українці провели спільні молитви на меморіалі вояків Української галицької армії та Польських військових похованнях (Цвинтар Орлят) на Личаківському кладовищі у Львові. Умісті поляки та українці традиційно вшановують полеглих у боях 1918-1919 років.

Довідка УКУ.

2013 рік – роковини Волинських подій 1943 року, однієї з найтрагічніших сторінок в історії польсько-українських взаємин. Ця тема надалі викликає гострі суперечки в обох народів і є каменем спотикання у стосунках між ними. Водночас акція постала як громадська ініціатива знизу і має на меті символічне примирення двох суспільств, а не урядів чи політичних партій.