У Міністерстві аграрної політики повідомили, що до 1 січня 2020 року молоко другого сорту від селян переробні підприємства прийматимуть на будь-які цілі, однак в період з 2020 і до 2022 року таке молоко прийматимуть лише для технічних, а не для харчових потреб.
«З 1 липня нічого не змінилося, молоко 2-го ґатунку не відмінили. Селяни та всі ті, хто виробляє молоко, можуть спокійно його здавати на підприємства до 1 січня 2020 року. Тобто, на підставі чинного законодавства до 2020 року молоко абсолютно всіх ґатунків, у тому числі і другого, приймається і використовується молокопереробними підприємствами для харчових цілей», – наголосили у Мінагрополітики.
Разом з тим з 1 січня 2020 року по 1 січня 2022 року буде встановлено перехідний період, протягом якого молоко 2-го ґатунку буде продовжувати прийматись, але вже виключно в технічних цілях для виробництва нехарчових продуктів (наприклад, кормів для тварин або казеїну).
Разом з цим, з метою підвищення якості молока та встановлення єдиних, адаптованих до норм ЄС вимог щодо безпечності, якості та гігієни при виробництві та введенні в обіг молока, молозива та молочних продуктів, Мінагрополітики розробило проект наказу «Про затвердження Вимог до безпечності та якості молока і молочних продуктів». Вказані вимоги мають на меті запровадити належну виробничу практику виробництва, переробки, введення в обіг молока та молочних продуктів.
«Коли 30% молока, що йде на переробку, це молоко другого ґатунку, то очевидно, що необхідно час та умови, для того, щоб селяни або ті, хто виробляють молоко другого ґатунку, мали можливість переорієнтуватися, перебудуватися. Тому держава здійснює і фінансову підтримку, й інформаційну», – додали в Мінагрополітики.
Відтак міністерство пропонує селянам для підвищення якості своєї продукції скористатися однією з двох програм, що фінансуються з держбюджету: йдеться про програму підтримки тваринництва та про програму розвитку фермерства і кооперації.
Як відомо, в рамках записаних в Угоді про асоціацію зобов’язань у сфері фітосанітарії було змінено стандарт, який стосується виробництва сирого коров’ячого молока. У новому ДСТУ 3662:2015 «Молоко-сировина коров’яче. Технічні умови» молоко ділиться на три сорти – екстра, вищий і перший. Зник другий ґатунок, прописаний у старому стандарті від 1997 року і якому відповідає переважна більшість селянського молока. Простіше кажучи, цей сорт допускає значно більше забруднення сировини, ніж інші, зазначила «Європейська правда»