Моніторинг закупівель продуктів бюджетними установами Львівщини: цінові гойдалки

Одні й ті ж постачальники пропонують бюджетним установам продукти за різними цінами

12:49, 31 березня 2017

Заклади освіти та охорони здоров’я у Львові та області упродовж грудня – лютого активно замовляли продукти харчування на рік. Різниця в цінах на одні й ті ж види продуктів, в укладених бюджетними установами угодах, сягнула 200 - 300%. Про це свідчать результати моніторингу закупівель, проведеного журналістами-розслідувачами сайту «Наші гроші. Львів» та представниками громадської організації «Центр громадського моніторингу та досліджень».

У межах моніторингу дослідили близько 700 закупівель молока, кисломолочного сиру, вершкового масла, яєць, цукру, свинини, телятини і яловичини, курятини, курячої печінки та рису. Поза моніторингом залишилося не більше 5% угод, в яких не була вказана ціна за одиницю продукції.

Натисність для збільшення

Замовляти продукти на конкурсі – дешевше

«Основна тенденція, що помітна з моніторингу, – замовники економлять, якщо проводять конкурсну закупівлю. Натомість у прямих договорах, які укладають без конкурсу, продукти купують дорожче», – прокоментувала співавтор дослідження Олександра Губицька.

Інколи ця різниця справді разюча. Виявилося, що середня ціна на картоплю у відкритих торгах – 3,73 грн за кілограм, без конкурсу – 5,88 грн. Середня цін на куряче філе на відкритих торгах – 60 грн проти 72 грн, молоко 2,5% жирності – 13,3 грн проти 15,7 грн, цукор – 13,9 грн проти 17,1 грн.

Натисність для збільшення

Різниця в цінах – 200-300%

Моніторинг виявив й більш вражаючу тенденцію: одній ті ж види продуктів замовники купували з різницею у ціні у 200-300%.

Джерело: «Наші гроші. Львів»

Наприклад, в укладених договорах ціна на кілограм вершкового масла жирністю 72,5% коливається від 53,5 грн до 145,2 грн, тобто з різницею у 2,7 рази. Цукор купували за цінами, які відрізняються майже в 3 рази, – від 7 до 19,4 грн за кілограм. Куряче філе в області купували з різницею в ціні у 2,3 рази.

Це також можна проілюструвати закупівлею сиру, проведеною Франківським і Шевченківським районними відділами освіти у Львові. І перший, і другий відділи освіти замовляли сири однакової жирності та майже однакових обсягів: по 29 тис. кг кисломолочного сиру, а також по 5 тис. кг та 4 тис. кг твердого сиру відповідно. Попри незначну різницю в обсязі замовлення, суми підписаних договорів відрізняються майже на 1 млн грн. Так, відділ освіти Франківського району замовив кисломолочний сир по 43,03 грн/кг, а Шевченківського – по 70,97 грн/кг, а твердий сир відповідно 70,47 грн/кг та 126,4 грн/кг.

Надто низькі ціни

Завдяки моніторингу вдалося виокремити низку бюджетних установ обласного рівня, які закупили ті чи інші продукти, за дуже низькими цінами. Серед них:

  • Навчально-реабілітаційний центр І-ІІ ступенів «Довіра» – картопля по 3,12 грн/кг
  • Львівська обласна лікарня відновного лікування №3 – курячі четвертинки по 25,2 грн/кг
  • Львівський обласний госпіталь ветеранів війн та репресованих ім. Ю.Липи – яловичина I категорії по 47,57 грн/кг
  • Ходорівський психоневрологічний інтернат – свинина по 54,64 грн/кг
  • Навчально-реабілітаційний центр І-ІІ ступенів «Довіра» – вершкове масло по 44,54 грн/кг
  • Львівська обласна дитяча клінічна лікарня «ОХМАТДИТ» – молоко жирністю 2,5% по 11 грн
  • Поповицький психоневрологічний інтернат – рис по 14,08 грн/кг
  • Грушківський психоневрологічний інтернат – кисломолочний сир по 36,83 грн/кг
  • Львівський обласний госпіталь ветеранів війн та репресованих ім. Ю.Липи – куряче філе по 36,95 грн/кг
  • Винниківська санаторна загальноосвітня школа-інтернат I-III cтупенів – цукор по 7 грн/кг
  • Великомостівський геріатричний пансіонат – яйця по 11,5 грн за десяток.

«Абсолютно не зрозуміло, як масло може коштувати, менше 50 гривень. Договори, в яких ми виявили критично занижені ціни, будемо моніторити упродовж року, адже є великі сумніви, чи цим замовникам будуть постачати продукти належної якості», повідомила Олександра Губицька.

За її словами, уже під час моніторингу, виявилося, що інколи після укладання договору з «дешевим» учасником в подальшому відбувається кількаразове підняття ціни по 10% щоразу, і після цього вартість продукції від цього постачальника доходить до рівня найдорожчої пропозиції на відповідному конкурсі.

«Це може свідчити про свідоме заниження учасником цінової пропозиції ще під час аукціону», зазначила Олександра Губицька.

Вона додала, щоб виявити, чи була у цьому випадку змова представників тендерного комітету та переможця аукціону, необхідно буде щонайменше проаналізувати декларації чиновників, і перевірити, чи отримали вони з цього персональну вигоду.

Тим часом, за словами журналістки, часто буває й так, що замовники стають заручникам самої процедури закупівлі, адже змушені укласти угоду із переможцем конкурсної закупівлі, який запропонував найнижчу ціну і подав вчасно усі необхідні документи.

«У такому випадку вони зобов’язані перевіряти кожну партію товару, яку отримують від постачальника, щоб переконатися, що їм постачають масло, а не серед», прокоментувала вона.

Ціна будь-яка, лиш би продати

Крім цього, моніторинг дозволив виявити вкрай підприємливих постачальників, які пропонують продукти різним замовникам за різними цінами. Наприклад, ПП «Сузір’я» зобов’язалось постачати масло Червоноградській центральній міській лікарні за ціною 53,5 грн за кілограм. Ця ж фірма продала масло відділу освіти Червоноградської міської ради по 56,2 грн/кг, а дошкільному навчальному закладу №2 у Радехові – по 135 грн за кілограм.

Тим часом ТОВ «Гірна» постачатиме кисломолочний сир Сокальській санаторній школі-інтернату по 39,6 грн за кілограм, а дошкільному навчальному закладу №1 у Рава-Руській по 74,2 грн за кг.

«Коли ми виявляємо певні факти, то вони можуть свідчити, як про невміння проводити закупівлі, так і про свідомі порушення. Тому ми відстежуємо ці закупівлі, звертаємося із запитами до замовників. Також виявлені факти можуть стати основою для звернення у контролюючі органи. Коли ми звертаємося до Держаудитслужби, то зазначаємо, що помітили ймовірні порушення законодавства, і вже вона може проводити перевірку», – прокоментував керівник «Центру громадського моніторингу та досліджень» Мирослав Сімка.

Зазначений моніторинг – перший у межах проекту «Прозорі фінанси успішні громади», який сайт «Наші гроші. Львів» та ГО «Центр громадського моніторингу та досліджень» реалізовуватимуть упродовж восьми місяців. Проект реалізується за підтримки Інституту висвітлення війни та миру (IWPR) та МЗС Королівства Нідерланди.