Мораторій на продаж сільськогосподарських земель вигідний орендарям, - експерт

17:33, 10 березня 2011

Гострота обговорення прийняття законопроекту «Про ринок земель» пов’язана з відміною мораторію на продаж сільськогосподарських земель. Про це 10 березня під час обговорення на засіданні обласної асоціації місцевих рад «Ради Львівщини» повідомив доцент кафедри трудового, аграрного та екологічного права Львівського національного університету ім. І.Франка Володимир Федорович.

В.Федорович зазначив: «Найбільше сьогодні обговорюють прийняття законопроекту «Про ринок земель», і в зв’язку з тим продовження чи скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. У прийнятому  2001 році Земельному кодексі у Прикінцевих положеннях передбачено розробку і подачу до ВРУ цілого ряду законопроектів. Зокрема, «Про ринок земель», «Про охорону земель», «Про державний контроль у сфері земельних відносин» декілька десятків. По суті одразу було визнано, що без прийняття цих законів, кодекс повноцінно функціонувати не може».

«На початку 90-х років було кинуто гасла: «Землю – в руки тих, хто її обробляє!», «Зробити селянина власником і господарем!». Власника зробили, бо мало не силою змусили брати у власність земельні паї. А чи є він господарем сьогодні? – прокоментував науковець. - Абсолютно не є, бо господарем є той, хто експлуатує свою землю для певних економічних потреб і вигод, а не той, хто здає її в оренду й отримує за це мішок цукру, борошна, чи ще якусь господарську продукцію у кінці господарського року, а сам не має жодних можливостей самостійно розпоряджатися своєю земельною ділянкою. Наслідком такого реформування земельних відносин стало водночас і масове невикористання земель».

За його словами, мораторій привів до того, що земельні паї передають в оренду за символічні 200-400 гривень за 1 га на рік залежно від регіону та ще й переважно у натуральній формі. «Економічного змісту, економічних вигод від такої оренди власники земельних паїв не бачать. Якщо така велика кількість земель орендується, орендується переважно структурами, які підконтрольні особам, які є при владі, цілком логічно можна зробити висновок, що існування і продовження мораторію вигідне насамперед не власникам земельних паїв, а тим орендарям, які орендують десятки тисяч гектарів майже за безцінь, – заявив В.Федорович. - Був би нормальний обіг земель, очевидно, такої ситуації б не настало, що виходу іншого, ніж здати в оренду на таких умовах нема. Такі умови, очевидно, створені досить штучно. Тому досить важливою складовою земельної реформи сьогодні є інформування населення про його права і можливості у цій галузі».

Тим часом заступник начальника головного управління Держкомзему у Львівській області Ігор Падляк повідомив, що на Львівщині було розпайовано 598,4 тис. га. Відповідно 321,5 тис. громадян отримали право на паї. Із них - 317 тис. отримали сертифікати. Станом на 1 березня 2011 року в області оформлено і видано державні акти 277 тис. громадян, або 87% від тих, хто отримав сертифікати.

За його словами в області діє 980 агроформувань ринкового типу. 42% із них - фермерські, 26% - у формі ТзОВ, 18% - у формі приватних підприємств. При цьому 521 землекористувачі господарюють на землі до 100 га; 240 – від 100 до 500 га; 60 – від 500 до1 тис. га; і лише 50 – на понад 1 тис. га сільськогосподарських угідь.

І.Падляк підтвердив, що орендна плата за землю на Львівщині складає 300 грн за 1 га на рік. «Як правило, орендарі розраховуються натуральною продукцією, а не грішми. У процесі реформи треба не допустити, щоб частина громадян, які не думають про завтра, поспішно продали землі. Треба роз’яснювати, щоб не робили цього, а навпаки спішили здавати землю в оренду, і домагалися, щоб отримувати більшу плату за її оренду», - зазначив І.Падляк.