Моршинські джерела

Щоби врятувати Моршин, Божа Матір показала, де шукати цілющу воду

09:00, 16 грудня 2015

Моршин – невеличке містечко на Прикарпатті, що розташоване серед тисяч квадратних кілометрів екологічно чистих лісів. Сьогодні це один з найвідоміших  курортів України, який прославився на весь світ своєю унікальною водою.

* * *

Моршин знаходиться на висоті 340 м над рівнем моря. Вже понад сто років місто відоме як курорт з унікальною мінеральною водою.

Перший курортний сезон в Моршині розпочався в  1878 році. Спочатку, зважаючи на чисте гірське повітря, тут лікували лише органи дихання. Згодом фахівці помітили, що місцева мінеральна вода має цілющі властивості. Вже за два роки курорт здобуває славу як бальнеологічний, де лікують мінеральною водою та грязями. 

На початку ХХ століття Моршин називали Галицьким Карлсбадом та українськими Карловими Варами. Сюди на відпочинок приїжджають заможні гості з сусідніх Польщі та Австро-Угорщини. За радянських часів у Моршині відпочивають люди з усього Радянського Союзу. Зараз щоліта маленьке містечко перетворюється в своєрідну Мекку, до якої щорічно приїжджають охочі з різних куточків нашої держави та країн близького зарубіжжя.

В 2002 році Моршин, завдяки стрімкому розвитку курортної інфраструктури, отримує статус міста обласного підпорядкування. Його населення налічує 6 тисяч постійних жителів, а разом з відпочивальниками досягає в залежності від сезону до 10 тисяч людей. 

* * *

Вода у джерелах Моршина різноманітні за складом. Найславетнішим є джерело №4, з якого розливають відому всім «Моршинську». Це джерело пов’язують із легендою про появу тут Божої Матері, тому його інша назва – «Під Матінкою Божою». Вода з нього підходить для щоденного вживання.

Моршинське родовище мінеральних вод колись було визнане унікальним на державному рівні.

У Моршині працює спеціальна система видобутку мінеральної води, завдяки якій шлях від джерела до пляшки займає лише 7 хвилин. На поверхню з джерела вода виходить самоплином. Далі вона потрапляє у спеціальні водозбірні споруди. До них під'єднано трубопровід, що веде до заводу, розташованого неподалік. Завдяки різниці у висотах вода тече трубами сама. Вода проходить лише звичайні механічні фільтри, які звільняють її від дрібного каміння, піску. Саме так природна вода швидко та без зовнішніх втручань потрапляє на завод, де її одразу розливають у пляшки.

* * *

У 16 столітті містечко жило соляними копальнями. Тоді ця справа була надзвичайно вигідною. Але з’ясувалось, що моршинська сіль гірка і не придатна до вживання. Не маючи роботи, люди почали виїжджати з міста. Далі починається легенда. Кажуть, що один монах-кармеліт щиро побивався через те, що край знелюдніє. Його молитву почула Діва Марія. Одної ночі вона з’явилась монахові, наказала знайти великий камінь та вдарити по ньому, що є сили. Божа Матір обіцяла, що з каменю заб’є кришталеве джерело, вода якого буде мати чарівну здатність зцілювати людські страждання. Монах запитав: «А якщо я оберу не той камінь?» Богородиця відповіла: «Тоді ти спробуєш ще раз». Так з’явилися цілющі моршинські джерела, завдяки яким відродилося життя прикарпатського містечка.