Москва ще не ухвалила остаточного рішення щодо "карти російського співвітчизника"

15:15, 7 липня 2009

У 2009 році в Росії і, особливо, в Україні серед громадськості активно обговорюється питання про статус російського зарубіжного співвітчизника, його права і можливості. Зокрема, йдеться і про "карту російського співвітчизника", яка нібито надасть якісь пільги і переваги для її власників. При цьому часто посилаються на зарубіжний досвід, зокрема на "карту поляка" або "посвідчення закордонного українця". Про це 7 липня у коментарі ZAXID.NET повідомив Генеральний консул Росії у Львові Євгеній Гузєєв.

Генконсул зазначив, що Генконсульство уважно вивчило і польський, і український досвід у сфері роботи із співвітчизниками: "Треба сказати, що Україна значно раніше, ніж Польща і Росія розв'язала проблему з видачею таких документів. Відповідна ухвала Кабміну України була схвалена в 2004 році. Наскільки нам відомо, особливий попит на отримання посвідчень був відзначений в США і Канаді. Напевно, таку ж цікавість виявлять і російські співвітчизники в далекому зарубіжжі до згадуваної карти. Але, що ж може вона дати російському співвітчизнику, що проживає в Україні? З моєї точки зору - практично нічого. Громадяни України, що проживають на території Росії, мають рівні права з громадянами Росії, за винятком виборчого права. Вони можуть без віз в'їжджати до Росії, працювати за контрактом, одержувати пенсію, медичну допомогу, освіту. Росія може в необмеженій кількості приймати на навчання випускників українських шкіл, охочих отримати вищу освіту. Цього року такою можливістю скористалися 25 школярів з різних областей західного регіону України".

Крім того, Генконсул зазначив, що він передбачає великі технічні складнощі в оформленні посвдчень: "Але про це поки немає необхідності говорити, оскільки остаточного рішення не прийнято".