Моцарт живе!

Роландо Вільязон, художній керівник фестивалю, про «Тиждень Моцарта 2019»

13:33, 25 січня 2019

Щороку в Зальцбурзі наприкінці січня проходить фестиваль «Тиждень Моцарта 2019» Mozartwoche, приурочений до дня народження композитора. Вперше фестиваль відбувся у 1956 році.

Цього року слоган фестивалю «Моцарт живий». Це є основною ідеєю фестивалю. Особистість Моцарта буде відображатися в 55 музичних подіях: виставах, концертах, камерній музиці, танцях, пантомімі тощо.

Роландо Вільязон, художній керівник фестивалю, розповів ZAXID.NET про його особливості та головні принади.

Роландо Вільязон

На батьківщину Вольфанга Амадея Моцарта я приїхала зі Львова, у якому майже 30 років жив і творив його син Франц Ксавер Моцарт. Отже, Зальцбург і Львів мають славні родинні стосунки. У Львові щороку проходить LvivMozArt, який започаткувала відома українська диригентка Оксана Линів. Ви стали фундатором нових ідей і директором знаменитого «Тижня Моцарта». Як все починалося?

Цікаво, що першою оперою, яку я співав у молодості, у моїй рідній Мексиці, ще в роки навчання у консерваторії, стала саме опера Моцарта Il re pastore («Королівський пастух»).

Потім, після мого моцартівського дебюту мене дуже захопив романтичний репертуар. Так сталося мабуть тому, що опери епохи романтизму дуже популярні у Мексиці. Доленосним стало повернення Моцарта у моє життя дев'ять років тому. Його музика назавжди полонила мене, коли мене запросили співати і записувати партію Дона Отавіо з моцартівського «Дон Жуана».

Готуючись до виступу, я перечитував листи Моцарта і знайшов для себе справжнього і найщирішого друга на все моє життя. За той час я переспівав сім оперних партій Моцарта, всі його концертні арії. Моцарт став надзвичайно важливою частиною мого життя і завжди дарує мені неймовірну радість.

Коли до мене звернулися з пропозицією взяти на себе художнє керівництво фестивалю «Тиждень Моцарта», я сприйняв це як знак благословення. Це моя доля, велике щастя і величезна відповідальність.

Гадаю, що ви задумали змінити життя Зальцбурга так, як це колись запало на думку сину Моцарта у Львові. Які пріоритети вирізняють ваше відношення до відомої дилеми в інтерпретації моцартівських творів: історично інформоване виконавство чи продовження сучасного досвіду?

Я маю бажання повернутися до коріння фестивалю. «Тиждень Моцарта» матиме у програмі тільки музику Моцарта. Моя ідея – Mozart pur. Проте музичний фокус у формуванні програми буде змінюватися кожного року.

«Тиждень Моцарта 2019» представляє хорові твори та арії з обов'язковим сольним інструментом. Адже саме ці твори найяскравіше демонструють, як Моцарт об'єднує людей. Поряд з класичними концертами, у яких задіяні найвідоміші сучасні виконавці, ми розробляємо нові формати концертів.

У 2019 році розпочинаються проекти Моцарт-кабаре, Моцарт-пантоміма, Моцарт-танець. У програму фестивалю включені також вечори з читанням листів Моцарта, симпозіуми, дискусії. Ми хочемо запросити якомога більше експертів-моцартознавців, виконавців, гостей.

Ми хочемо разом творити, разом пізнавати і наново відкривати Моцарта. На фестивалі всі будуть святкувати Моцарта!

Якими є ваші уявлення про виконавців, які мають брати участь у «Тижні Моцарта»? Кого плануєте запросити на наступний фестиваль? І взагалі, які фактори є вирішальними для такого вибору? Чи могли би ви назвати хоча би п’ять якостей мистця, які є для вас головними?

Плани зазвичай складені вже на наступні п'ять років. Я точно знаю, які твори включатимуться у програму, маю навіть точний список бажаних для фестивалю виконавців. Але поряд із знаменитостями я запрошую до виступів молоді таланти.

Я довіряю своїй інтуїції, адже під час вибору невідомих музикантів спонтанні рішення дуже допомагають. Найголовніше для мене, що кожний з запрошених музикантів буде виконувати Моцарта по-своєму. А п'ять якостей я, мабуть, не можу назвати, і власне тому, що орієнтуюся саме на інтуіцію. Вона мені підказує, підходить той чи інший виконавець для нашого фестивалю, чи ні.

Які з опер Моцарта ви плануєте представляти на фестивалі? Цього року оголошений справжній раритет. Опера «Тамос, Цар Єгипту» виконується вкрай рідко, але стане центральною подією «Тижня Моцарта». Розкрийте, будь ласка, кілька секретів.

Режисуру здійснила La Fura dels Baus – легендарна театральна компанія, мистці-візіонери, які давно захопили мене своїми вражаючими спектаклями. Коли я загорівся ставити на «Тижні Моцарта» оперу «Тамос, король Єгипту», перша ідея і перший вибір постановників поєдналися. Тільки La Fura dels Baus! Мене охопило неймовірне щастя, коли Карлус Падрісса погодився на мою пропозицію.

Режисерська група представить абсолютно нову адаптацію твору Моцарта для сцени Фельзенрайтшуле. Головне, що на першому плані буде музика, адже у виставі йдеться про стан моцартівської музики у світі і, водночас, про спільний погляд на історію людства. Я впевнений, що ця постановка стане не просто захоплюючим театральним експериментом, а продовженням справи Моцарта!

«Головне, що на першому плані буде музика Моцарта»

Скільки років вам знадобилося, щоб розробити цілісну концепцію фестивалю «Тиждень Моцарта»? Які плани майбутнього розвитку?

Концепція розроблялася протягом п'яти років, і з якого би боку я не підходив, як би не розробляв свої ідеї – це завжди буде Моцарт і тільки Моцарт.

У світі існує багато Моцартівських фестивалів. У Львові в 2019 році відбудеться третій міжнародний фестиваль LvivMozArt. Які фестивалі Моцарта ви відвідали? Які цінуєте особливо? На які фестивалі хотіли би потрапити?

Я надзвичайно схвильований! Існує так багато моцартівських фестивалів? Одним із найзначніших моцартівських фестивалів у Німеччині вважаю Вюрцбурзький. Я знайомий з його програмами. А відвідати я би хотів по можливості всі фестивалі Моцарта.

Чи цікавить вас крім того співпраця «Тижня Моцарта» з іншими моцартівськими фестивалями?

Я був би щасливий співпрацювати з різними фестивалями. І ми вже почали здійснювати таку кооперацію. З програмою цьогорічного «Тижня Моцарта», після завершення концертів у Зальцбурзі ми вирушаємо у турне на Великодній фестиваль в Екс-ан-Прованс і на фестиваль Джордже Енеску в Бухарест. Ми будемо представляти наш «Тиждень Моцарта» для слухачів Франції і Румунії.

Ваше кредо як художнього директора фестивалю «Тиждень Моцарта» у Зальцбурзі?

У двох словах – Моцарт живе!

Фото: Wolfgang Lienbacher