МОЗ Німеччини купувало захисні маски через компанію чоловіка міністра, – ЗМІ

В Німеччині спалахнув скандал через конфлікт інтересів навколо закупівлі захисних масок

09:49, 22 березня 2021

Міністерство охорони здоров’я Німеччини у 2020 році придбало понад пів мільйона захисних масок у компанії, де працює чоловік міністра охорони здоров'я Німеччини Єнса Шпана. Про це повідмоляє Deutsche Welle.

З'ясувалось, що федеральне міністерство охорони здоров'я придбало 570 тис. масок FFP2 у компанії Burda GmbH. Берлінський офіс Burda GmbH очолює чоловік міністра охорони здоров'я Єнса Шпана (Jens Spahns), Даніель Функе (Daniel Funke).

Журналістів зацікавила ця угода через ймовірний конфлікт інтересів. У МОЗ та компанії запевнили, що все відбулося згідно з вимогами законодавства.

«У квітні 2020 року правління Hubert Burda Media запропонувало допомогу міністерству охорони здоров'я в закупівлі масок, саме тоді, коли німецький уряд терміново шукав захисні маски», – цитує видання відповідь речника компанії.

В Міністерстві охорони здоров’я заявили, що «контракт з Burda GmbH було укладено і оформлено після отримання пропозицій згідно зі стандартною процедурою за ринковими цінами».

Згадана в переданих Бундестагу документах угода зазначена як так звана пряма закупівля – це означає, що угоду узгодили безпосередньо між МОЗ ФРН і компанією без попередньої процедури тендеру.

За даними компанії Burda, угода щодо поставок такої партії масок проводилися через компанію в Сінгапурі, 10% акцій якої належать самій Burda. Ціна масок становила 1,73 долара США за штуку. Товар передали представникам МОЗ ФРН в Шанхаї 17 квітня 2020 року. Міністерство згодом взяло на себе транспортування цієї партії до Німеччини повітряним транспортом й супровідні витрати.Компанія Burda внесла передплату за цю партію масок, а згодом МОЗ ФРН відшкодувало їй цю суму на більш ніж 909 тисяч євро.

Крім того, у компанії запевняють, що під час передачі масок відомству жодних націнок не було, тобто МОЗ ФРН придбало ці захисні маски за тою ж ціною, що перед цим придбала Burda. На момент, коли укладалася угода, Німеччина зіткнулася з дефіцитом засобів захисту для медиків. Щоб пришвидшити поставки, міністр Єнс Шпан звернувся до послуг різноманітних приватних компаній, в тому числі й Volkswagen, Lufthansa і BASF, щоб якнайшвидше придбати маски на азійському ринку.

Тим часом розслідування іншого німецького видання Die Zeit показало, що у квітні 2020 року компанія Fiege, близька до партії Християнсько-демократичний союз (ХДС), членом якої є і сам міністр Шпан, була уповноважена на перевезення захисник масок з Китаю до Німеччини. Пропозиції інших компаній, котрі були готові надавати аналогічні послуги, МОЗ ФРН нібито проігнорувало.