Медичні установи не мають права вимагати від пацієнтів благодійних внесків, але можуть збирати кошти на добровільній основі. При цьому звітність про зібрані кошти та їх використання повинна бути публічною. Лист з такими вимогами сьогодні опублікувало Міністерство охорони здоров'я України.
«Ні в якому разі благодійні внески не можуть бути обов'язковими для сплати, а будь-які примусові збори коштів - неприпустиме явище в медустановах. Невиконання цих вимог тягне за собою адміністративну відповідальність», - сказано в повідомленні МОЗ.
Якщо персонал медустанови змушує пацієнта стати «благодійником», пацієнт може звернутися зі скаргою до головлікаря лікарні, в органи управління - департамент охорони здоров'я області, або відразу в правоохоронні органи.
Щоб зробити процес збору благодійних внесків прозорим, МОЗ України зобов'язало лікарні звітувати про зібрані благодійні внески. З 1 січня 2018 року медустанови повинні щокварталу інформувати про зібрані кошти та напрями їх використання: на території медустанови в загальнодоступному місці, наприклад, на дошці оголошень;на сайті медустанови, якщо такий є; на сайті обласного департаменту або управління охорони здоров'я.
«Пацієнти повинні знати, скільки коштів зібрано конкретним медичним закладом і на які потреби - ліки, витратні матеріали, медичні вироби тощо - їх витрачено», - сказано в листі МОЗ.
Нагадаємо, за даними міністерства, в липні, після початку виплат за системою «Гроші йдуть за пацієнтом» зарплати лікарів і медсестер, які підписали декларації з пацієнтами, майже подвоїлися і сягають в окремих лікарнях 12-16 тис. гривень.