Після того, як в Івано-Франківську релігійні організації звинуватили ковалів в окультизмі та відьомстві, за дорученням мера міста Руслана Марцинківа міська рада провела спеціальну нараду, щоб примирити сторони.
Заступник мера з економічних питань Богдан Білик зібрав організаторів фестивалю та їхніх опонентів. Всі змогли висловитись. Не всі – порозумітись. ZAXID.NET наводить головні тези ковальсько-християнської суперечки, підготовані на основі публікацій івано-франківських видань «КУРС» та «Репортер».
***
На фестиваль «Свято ковалів», який відбудеться в Івано-Франківську з 5 до 7 травня, мають з’їхатися близько 200 учасників з 12 країн. За словами співорганізатора свята Сергія Полуботька, Івано-Франківськ є єдиним містом в Україні, яке завдяки цьому фестивалю належить до «ковальських міст Європи».
Щороку учасники фестивалю виковують різні металеві скульптури, які потім даруються місту. Цього року на «Святі ковалів» мали б викувати «часову вежу», ідея якої пов'язана із циклом дитячого фентезі «Часодії» письменниці Наталії Щерби. Обрана тема і стала причиною конфлікту, адже релігійні громади звинуватили учасників фестивалю в окультизмі, відьомстві, магії тощо. Кілька релігійних громад та громадських організацій звернулись до міського голови Івано-Франківська Руслана Марцинківа із закликом втрутитись в дії організаторів фестивалю.
«Коли ми взяли за основу казку Наталії Щерби про час, то не вбачали в цьому ніяких окультних підтекстів. Ми не можемо передбачити, які саме елементи за цією тематикою створять ковалі. У нас завжди проходить відбір робіт з точки зору ремесла. До нас приїжджають учасники з різними віросповіданнями, і ми ніколи не ліземо їм в душу. Ми безумовно надалі будемо більш прискіпливими. Але головна наша мета – творити скульптури якісно, з любов’ю та добром», - каже Сергій Полуботько.
Щороку до Івано-Франківська приїжджає чимало ковалів з десятка різних країн світу (фото: "Фіртка")
«Казка ніколи не може бути поганою для християн жодної країни. І дух і позитив фестивалю в тому, що ковалі спільно творять скульптуру. Питання символізму потребує симпозіуму релігієзнавців. А ті ярлики, які повісили на нас, – несправедливі», - вважає співорганізатор фестивалю Віктор Вінтоняк.
Серед аргументів, чому ковалям варто відмовитись від кування елементів до часової вежі – виявляється, таке «ворожіння» може призвести до війни та голоду.
«Ворожіння і все негативне від інших народів брати не можна. Не наслідуйте це, бо прийде велике покарання – війна, голод. Ворожбитство зараз дуже поширене, люди йдуть до них і гинуть. Треба подивитися, до чого схилятимуть ці дії, і чи потрібно це нам. Відьомські практики приведуть покарання. Якщо хтось з ковалів до нас не приїде, то приїдуть інші, які принесуть світло. Інакше зло прийде до нас», - вважає отець Порфирій Шумило з монастиря отців Василіян.
Письменник і культуролог Володимир Єшкілєв поставився до ситуації з іронією, а також намагався закликати усіх учасників розмови до толерантності:
Може, ще попалити книжки в бібліотеках, це теж публічний простір? Якщо ми зараз почнемо вилучати з публічного простору те, що можна назвати магією, давайте заберемо Лесю Українку, мавка - це ж магічна істота.
Письменник Любомир Стринаглюк, в свою чергу, перевів відповідальність з ковалів на письменницю, чий твір так збурив івано-франківську громаду. На його думку, місто мало би додатково з’ясувати, чому авторка «пише про такі речі».
Любомир Стринаглюк став одним з головним критиків творчості Наталії Щерби (фото: "КУРС"
«Ніхто не мав наміру вішати ярлики чи обмежувати свободу творчості. Питань до Полуботька чи Вінтоняка немає, більше питань до письменниці. Наталя Щерба у 2008 році написала романи «Бути відьмою» і «Відьмин хрест». У цих книжках героїня – прикарпатська дівчина, яка стає відьмою, а на послугах у неї – чортик. У неї жанр не казки, а фентезі – тут немає чіткого розділу на позитивних і негативних героїв. Щерба згадує дух часу, який посилиться у часовій вежі. А дух часу – за міфологію Хронос – пожирає своїх дітей. Є питання, чому висота вежі буде саме 6 метрів, а годинників – три? Чому замість цифр на годиннику будуть магічні символи? Треба ще поспілкуватися зі Щербою, чому вона пише про такі речі», – вважає письменник.
За свідченнями франківських журналістів, заступник міського голови Богдан Білик намагався наголосити, що дискутувати про творчість письменників не входить у повноваження міської ради, а темою зустрічі є не магія, а безпека проведення свята. З цим аж ніяк не погодилась директорка школи-садка імені Софії Русової Марія Ільків. Активістка наголосила, що вона готова протестувати проти фестивалю:
Ми будемо протестувати проти цього, і не боїмося. Бог нам дав церкву. Забудьте про цей захід, якщо хочете спокою.
В процесі дискусії учасники також намагались з'ясувати, якою державою є Україна – світською чи християнською. З відеозапису зустрічі очевидно, що апелювання до Конституції (де вказано, що церква і релігійні організації відділені від держави) виявилось не переконливим.
«Ми вважаємо, що громадський простір нашого міста має бути християнським. І всі заходи, фестивалі мають проходити як християнські. Наша пропозиція - надалі проводити конкурси, обговорення, щоби громадськість знала, що відбувається», - вважають у ГО «Спілка християнського відродження».
Хоча організатори «Свята ковалів» та релігійні активісти не змогли остаточно знайти спільної мови, сторонам вдалось дійти згоди у тому, що головне – фестиваль і позитив, який він несе. Проте, заступник мера Богдан Білик запевнив, що без додаткового громадського обговорення скандальну вежу не встановлять. Про це казав і священик отець Олег Каськів, який хоча й не був проти встановлення вежі з годинником, однак додав: «Я б казав, хай ковалі працюють. А ми зберемося ще раз і подивимося, що вони створили».
В майбутньому організаторам «Свята ковалів» доведеться узгоджувати тему фестивалю із мерією та громадою. Співорганізатор фестивалю Віктор Вінтоняк підсумував зустріч:
Я не хочу дискутувати. Жоден коваль не має словесного опису елементів вежі. Вони куватимуть стріли і флюгер. Хочете організувати християнські кування – організуйте. А в нас – свято ковалів, які з’їжджаються з 12 країн. Це світський захід.