Мультимільйонери з маршруток

Хто контролює ринок пасажирських автоперевезень у Львові на ₴200 млн

18:28, 23 січня 2015

Львівські перевізники знову заявляють про необхідність підвищення до 4,5 грн вартості проїзду у міському автотранспорті, яка зараз становить 3 грн.

Як повідомляв ZAXID.NET, у четвер, 22 січня, голова Асоціації перевізників Львівщини Іван Велійка пояснював першому заступнику мера Львова Віктору Пушкарьову, що – з врахуванням вартості пального та запчастин - одна поїздка у громадському автотранспорті мала б коштувати щонайменше 4,5 грн. У понеділок, 26 січня, в мерії запланована нарада, де вирішуватимуть наскільки справедливі вимоги перевізників і чи варто піднімати тарифи на проїзд.

Тим часом ZAXID.NET вирішив з’ясувати, кому ж належать компанії-перевізники, які контролюють дуже привабливий ринок пасажирських автоперевезень у Львові. За мінімальними оцінками, річний обсяг цього ринку зараз становить понад 200 млн грн і має всі шанси зрости до третини мільярда, якщо вартість проїзду зросте на 50%, як цього домагається Асоціація перевізників Львівщини.

Як з’ясувалося, усі міські пасажирські перевезення, якщо відкинути ЛКП «АТП №1», що належить міськраді, у Львові обслуговують лише чотири приватних перевізники. Цікаво також, що останнім часом на цьому ринку з’явилась група бізнесменів, які уже взяли під контроль дві з чотирьох приватних компаній.

Володарі пасажиропотоків

1. ПАТ «ЛАТП-14630». Ще два роки тому, за даними сайту «Наші гроші. Львів», акціонерами підприємства були 829 осіб, а директором Степан Кузбит. Директор з того часу не змінився, а от власність підприємства – досить кардинально. За даними держагентства SMIDA, станом на III квартал 2014 року, найбільшими акціонерами товариства є два підприємства – ТОВ «БЦ «Український капітал» (61%) та ТОВ «ХоСаРо» (19%). У дрібних акціонерів залишилось 20%.

Засновниками обох підприємств, і БЦ «Український капітал», і «ХоСаРо», яким належить 80% «ЛАТП-14630» є три людини – Володимир Мазур, Андрій Рокош та Тарас Хома. Ці ж люди є співзасновниками ТОВ «Укрінвестбуд» – підприємства, яке останнім часом активно працює на ринку будівництва каналізаційних мереж у Львові.

ПАТ «ЛАТП-14630» обслуговує маршрути № 15, 19, 21, 23, 26, 31, 36, 38, 42, 44.

2. ТОВ «Міра і К». Директором підприємства є Микола Шкурган, який до 2010 року обіймав посаду начальника львівського міського управління транспорту та зв’язку. До речі, Шкурган ще у 2007 році заявляв, що міські перевезення будуть рентабельними при вартості проїзду у 4,8 грн.

Засновниками підприємства ТОВ «Міра і К» є вже загадане ТОВ «ХоСаРо», якому належить 69% компанії, а також Іван Велійка, голова Асоціації перевізників Львівщини, який є основним публічним лобістом підняття тарифів на пасажирські перевезення у Львові.

Зміна власності у ТОВ «Міра і К» і поява серед засновників ТОВ «ХоСаРо» відбулась не так давно. Ще у 2012 році серед засновників ТОВ «Міра і К», окрім самого Івана Велійки з дружиною, були дружина і донька Романа Лободи – попередника Велійки на посту Асоціації перевізників Львівщини. Зараз Лобода займає посаду начальника управління Укртрансінспекції у Львівській області і, судячи з усього, вийшов з цього бізнесу.

ТОВ «Міра і К» обслуговує маршрути № 7, 8, 11, 12, 14, 25, 27, 33, 35, 40.

3. ТОВ «Успіх БМ». Компанія має сімох засновників – Розалія Бевко, Олег Батючок, Ігор Мельник, Володимир Іськович, Ігор Кіт, Іван Пшеничний та Андрій Завербний, який увійшов до переліку засновників нещодавно. Цікаво, що Завербному належить українсько-естонське ПП «Now Innovation», яке стало першим у Львові приватним оператором паркінгів.

В кінці грудня минулого року ТОВ «Успіх БМ» опинилося в центрі уваги преси внаслідок конфлікту з мерією, а також після обстрілу з травматичної зброї маршрутки №47а з пасажирами.

ТОВ «Успіх БМ» обслуговує маршрути №47а, №48, №49,№50, №51.

4. ТОВ «Фіакр-Львів». Найвідомішим засновником цієї компанії був Євген Білінський, чинний депутат Львівської міськради від ВО «Свобода», який продав фірму у квітні 2013 року.

На сьогодні власниками ТОВ «Фіакр-Львів» є Роман Левик та Лілія Кащук. Лілія Кащук також є засновницею «Сліп Тур», яке займається подобовою орендою житла і володіє готелем «Сліп» у Львові.

ТОВ «Фіакр-Львів» обслуговує маршрути №13, 17, 18, 22, 24, 30, 34, 39, 41, 43.

5. ЛКП «АТП №1». Міське комунальне підприємство, засновником якого є Львівська міськрада. Вже два роки тому директором «АТП №1» працює Михайло Сидорович, який перейшов на цю посаду з Закарпатського регіонального відділення ПП «Окконафтопродукт». В кінці минулого року Львівська міськрада додатково інвестувала в підприємство 518 тис. грн зі спеціального фонду міського бюджету.

ЛКП «АТП №1» обслуговує маршрути №1а, 2а, 3а, 4а, 5а, 6а, 9, 10, 16, 20, 28, 29, 32, 37, 45, 46.