«Мурахи» в шоломах

Львів’яни масово перевозять через польський кордон військову амуніцію

15:56, 9 червня 2014

Зі Львова щодня вирушають автобуси на українсько-польський кордон. У пасажирів цих автобусів єдина мета – перейти кордон пішки і повернутися з бронежилетом і військовим шоломом. Один такий «турист» - один шолом для українських військових, які зараз воюють у зоні АТО на Донбасі.

За останні три дні таким чином в Україну переправили близько 400 захисних шоломів. Іншим чином перевезти через кордон військову амуніцію неможливо, законодавством ЄС заборонено вивезення військової амуніції.

Однак львів’яни придумали простий і легальний спосіб переправлення амуніції в Україну, який, щоправда, потребує багато волонтерів. Однак бажаючих допомогти армії на Львівщині не бракує.

«Вони переходять пропускний пункт, беруть один шолом і  бронежилет, й переносять через кордон. Туди і назад веземо автобусами», – пояснює ZAXID.NET Андріан Кліщ, один з координаторів львівської самооборони.

Транспорт до кордону оплачують бізнесмени з Комітету підприємців Львівщини (КПЛ), а гроші на амуніцію збирають серед меценатів. Військові шоломи та бронежилети купують в Польщі, де бронежилет коштує приблизно 200 євро, шолом – від 60 євро. Це дешевше, ніж в Україні, до того ж така покупка є цілком легальною.

Один із таких меценатів – народний депутат від УДАРу Ярослав Дубневич. На його думку, у ситуації, коли амуніцію в Україну доводиться доставляти таким затратним способом, винне керівництво Міноборони та МЗС.

«У Польщі і Чехії на складах зберігається багато бронежилетів 3-го ступеня захисту, які зняті з озброєння, оскільки вони перейшли на 5 та 6 рівень. Враховуючи ситуацію в Україні ще на початку АТО Міноборони і МЗС могли б звернутися до них з проханням продати цю амуніцію, адже це дешевше і ми могли б купити більше шоломів та бронежилетів, – пояснив ZAXID.NET Ярослав Дубневич. – А так – ні фізичні, ні юридичні фірми не мають права перевезти через кордон багато амуніції, лише спеціалізовані фірми».

Дубневич також навів приклад, коли Міноборони провело тендер на закупівлю таких бронежилетів за ціною понад 5000 грн в української фірми, яка має ліцензію та сертифікати. Натомість в Польщі такі бронежилети  можна придбати по 170-180 євро.

Поки офіційні міністерства проводять тендери, пересічні українці намагаються самотужки допомогти своїй армії. Мешканці Львівщини масово відгукнулися на заклик активістів, поширений через соцмережі.

«Позавчора прийшло 150, вчора – 140. Більшість зі Львова, але було, наприклад, 18 людей з Дрогобича», - каже Андріан Кліщ.

Щоправда, не обійшлося і без прикрого випадку. «У Польщі люди взяли приблизно шість шоломів і не повернули на території України, - каже він. – Але ми виходимо все на новий рівень організації, видаємо людям талончики, аби ніхто інший не міг забрати шоломи».

«Шоломи та бронежилети передаватимемо в батальйон «Львів», прикордонникам, яворівській дивізії, ДШБ (десантно-штурмові бригади), військовій частині 4114», - каже Андріан Кліщ.

***

На українсько-польському прикордонні людей, що постійно снують через кордон, переносячи з собою дозволений товар, називають «mrówki» («мурахи» польською). Втім, для більшості з тих, хто погодився таким чином допомогти українській армії – це абсолютно новий досвід.

«Всього лиш треба мати польську візу і витратити кілька годин свого часу – зате так можна зберегти життя нашим хлопцям на сході. То можна і «мурахами» попрацювати», – така думка поширена у соцмережах.