Музей у передпокої

Які шедеври ховаються у приватній колекції Генадія Корбана

14:53, 4 листопада 2015

На відео затримання лідера партії УКРОП Генадія Корбана СБУ, увагу деяких глядачів привернула картина у передпокої політика. Йдеться про полотно американської художниці польського походження Тамари де Лемпіцької «Андромеда». Картина була написана у 20-х роках минулого сторіччя і, за деякими оцінками, може коштувати до $8 млн. Користувачі соцмереж висловили припущеня, що твір цілком може виявитися репродукцією.

Справді, замовити дуже якісну репродукцію з цієї картини не складно: таку послугу пропонують декілька сайтів за сотню-другу доларів. Проте відомо, що Генадій Корбан є пристрасним колекціонером живопису переважно ХХ та ХХІ сторіч.

Тамара де Лемпіцька. Nu Adossé I (1925)

У численних інтерв’ю бізнесмен та політик називав це своїм найбільшим хобі. «Збираю російський та український живопис, є кілька робіт малих голландців. У колекції - портрети, роботи російських авангардистів - Кандинського, Серебрякової».

Також існує сайт Korban Art Foundation, де міститься доволі докладний опис колекції Генадія Корбана (на ньому вказано іншу роботу Тамари де Лемпіцької).

«Korban Art Foundation була заснована у 2008 році з метою зібрати унікальну колекцію картин. Вона почалась зі зразків російського авангарду - з робіт Володимира і Давида Бурлюків, Віри Рохліної, Володимира Баранова-Россіне, Бориса Анісфельда. Живлячи пристрасть до напрямів кубізму, футуризму і фовізму, в основу зібрання ми також включили твори великих модерністів, серед яких Марк Шагал, Кеєс Ван Донген, Крістіан Шад, Жан Метценже та інші. Незабаром коло інтересів розширилося, і колекція поповнилась роботами радянського нонконформізму», - йдеться на сайті.

Олексій Явленський. Лола (1912)

ZAXID.NET вирішив поцікавитись, які скарби містить приватна колекція дніпропетровського бізнесмена. Зауважимо, що зазначені на сайті фундації прізвища відомі не лише окремим поціновувачам мистецтва ХХ століття, а й широкому загалу та могли би зробити честь будь-якому музею світу. Такі художники як Густав Клімт, Егон Шиллє, Бенксі, Деміен Херст, Олексій Явленський, Оскар Рабін, Ернст Нєізвєстний навіть якщо і представлені не найвідомішими своїми творами, то все одно їх роботи коштують мільйони. Наприклад, знаменита робота Херста була продана за $100 млн. Художника називають найдорожчим серед живих митців.

Експресіоніст, член об'єднання «Синій вершник» Олексій Явленський (1864-1941) входить до числа найдорожчих російських художників. Нещодавно його робота була продана на аукціоні за £8,4 млн.

Роботи радянських нонконформістів також зараз ціняться на аукіонах дуже високо (картина Оскара Рабіна була продана у 2008-му році за €1,34 млн, Булатова – у 2007-му за $2 млн).

Оскар Рабін. Пляшки та завод (1959)

Роботи австрійця Густава Клімта (1862-1918) так само не раз очолювали списки найдорожчих картин у світі («Портрет Аделі Блох-Бауер» було продано на аукціоні у 2006-му році майже за $88 млн). Щоправда, у приватній колекції ми можемо побачити не такі відомі твори усіх цих художників. Однак роботи Явленського чи Ван Донгена є не менш вартісними, ніж ті, що зберігаються у музеях Парижа чи Санкт-Петербурга.

«Збирати свою колекцію я почав приблизно з кінця 90-х років. Перші картини купив інтуїтивно. Тоді я ще недостатньо добре розбирався у напрямах мистецтва, мої особисті смаки були не до кінця сформовані», - розповідає в одному з інтерв’ю колекціонер.

«З улюблених художників, чиї твори є в моїй колекції - Муракамі, Деміен Херст, Герхард Ріхтер і Жан Дюбуфе тощо. Також мені дуже подобається вуличне мистецтво - роботи Бенксі», - зазначає він.

Корбан ніколи не озвучував вартість колекції. Розповідав лише, що деякі картини купував фактично за безцінь. «Картину Айвазовського теж колись давно мені вдалося купити всього за $5 тис, а зараз вона може коштувати мінімум $ 60-70 тис», - говорив він.

Густав Клімт. Вогники (1903)

За його ж словами, повністю зберігати свою колекцію в Україні він не наважується. «Частина картин знаходиться в офісі, багато вдома, найдорожчі - за кордоном. У Швейцарії є спеціальні компанії, що спеціалізуються на зберіганні творів мистецтва... Багато робіт затребувані музеями, їздять по виставках. Для провенанса будь-якої картини це добре».

«У майбутньому було б цікаво показати свою колекцію публіці. У мене навіть є мрія - побудувати у Києві чи Дніпропетровську Музей сучасного мистецтва і модерну. Швидше - у моєму рідному Дніпропетровську. Але для реалізації цього проекту має збігтися занадто багато умов. Потрібно, щоб у мене з'явилося достатньо вільного часу для реалізації такого проекту, щоб з'явилися толкові куратори проекту, архітектор і ідея проекту для майбутнього музею, знайшлося б правильне місце. Але головне, що може перешкодити реалізації цієї ідеї - митні складності. Україна давно пора прийняти закон про вільне переміщення творів мистецтва. Тоді, напевно, багато бізнесменів могли б показати українцям свої унікальні колекції. А поки це неможливо», - наголошував Корбан.

Бенксі. Королева Вікторія (2002)

Колекцію, інформація про яку досить давно знаходиться  вільному доступі, привернула увагу лише після затримання її власника. Її активно обговоюють в українському мистецькому середовищі. Художники, зокрема, відзначають, що Корбан аж ніяк не цікавиться сучасним мистецтвом, надаючи перевагу «розкрученим» іменам ХХ століття.

За рейтингом журналу Forbs статки Корбана становлять $55 млн. Цікаво, які скарби містять приватні колекції інших заможніх українців і чи прийняття закону про вільне переміщення творів мистецтва допоможе шанувальникам мистецтва зазирнути за лаштунки приватних колекцій. 

Фото: Korban Art Foundation