Музейна рада при міністерстві культури України висловила своє стурбовання новою хвилею «децентралізації» закладів культури національного значення і скерувала з цього приводу відкритого листа президентові України Петру Порошенку, міністру культури В’ячеславу Кириленку та голові комітету з питань культури і духовності ВР України Миколі Княжицькому.
У листі йдеться про наміри Кабінету Міністрів України з 2015-го року передати всі підпорядковані міністерству культури України музейні заклади, у тому числі національний заповідник «Софія Київська» та національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, занесені до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а також національний науково-дослідний реставраційний центр України, на баланс місцевих бюджетів (областей) і міста Києва.
Фахівці вважають, що наміри передати всі національні заклади культури місцевим громадам суперечать Конституції України. Зокрема, ст.11 покладає винятково на Державу «сприяння консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, а також розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України». Ст.54 стверджує, що саме на Державу покладається «забезпечення збереження історичних пам'яток та інших об'єктів, що становлять культурну цінність, вжиття заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які знаходяться за її межами». Тим часом, ст.140 передбачає, що основним завданням місцевого самоврядування є «самостійне вирішення питань місцевого значення», в той час як національні заклади мають винятково загальнодержавне значення. Ст.143 надає право територіальним громадам самостійно «реорганізовувати й ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи», а отже, є ймовірність того, що із-за неможливості фінансово утримувати національні заклади чи відповідно до політичних уподобань регіонів, вони можуть бути реорганізовані чи й зовсім ліквідовані.
Музейна рада, усвідомлюючи потребу системних реформ, зокрема і в галузі культури, тим не менше вважає, що таке рішення може призвести до негативних наслідків, що однозначно призведуть до поглиблення кризи й подальшої деградації національної культури.
«З огляду на вищезазначене, вважаємо, що наміри з децентралізації видаткових повноважень у соціально-культурній сфері є поспішними й такими, що суперечать актуальним завданням розвитку Української Держави, створення національного культурного продукту й протидії ідеологічним кампаніям окремих сусідніх країн, спрямованих на фальсифікацію історичного минулого, культивування зневажливого ставлення до національної спадщини. У найближчій перспективі це призведе до незворотних втрат і катастрофічних наслідків у соціально-гуманітарній сфері», - йдеться у листі.