Музейники протестують проти ліквідації Музею історичних коштовностей

Колекція музею важається золотою скарбницею України

14:37, 9 листопада 2015

Із затвердженням Міністерством культури нової структури Національного музею історії України, знищено статус філіалу НМІУ – Музею історичних коштовностей України – як повноцінного музею, а також статус колекції філіалу, як колекції Музею історичних коштовностей.  Тобто відтепер колекція історичних коштовностей перестає існувати як окремий музей, а входить до загальної колекції НМІУ, наголошують в ІСОМ (Міжнародна рада музеїв) України.

Музейники ввжають, що через таке рішення мінкульту у небезпеці опиниться колекція музею. Музейники, зокрема члени українського ІСОМ , звернулись з видкритм листом до президента України. Лист опублікована на порталі «Музейний простір».

У листі йдеться про те, що «МІКУ є одним з найуспішніших музейних закладів України, який веде активну виставкову, наукову  і просвітницьку роботу. Його колекція широко відома в Україні та за її межами, а колектив науковців здобув високий авторитет у професійній спільноті завдяки дослідженням, презентованим на конференціях та у наукових виданнях».

«Важливо розуміти, що колекція  Музею історичних коштовностей України була зібрана завдяки зусиллям не одного покоління музейників та науковців», - йдеться у листі.

Працівники музею так само звернулись до керівництва держави. «Колектив МІКУ висловлює свою категоричну незгоду з даними наказами, новою структурою НМІУ та ліквідуванням статусу колекції МІКУ і вважає, що такі рішення Міністерства культури та генерального директора Сосновської Т.В. є помилковими і можуть призвести до невідворотних наслідків.

Керуючись ст. 28 Закону України «Про музеї та музейну справу», де зазначається, що працівники музеїв мають право на «вимогу до юридичних і фізичних осіб про припинення дій, що загрожують збереженню музейних предметів, музейних колекцій Музейного фонду України та предметів музейного значення», колектив МІКУ вимагає відміни наказів Міністерства культури та генерального директора НМІУ щодо нової структури НМІУ та вимагає залишити структуру МІКУ, якою вона була понад півстоліття», - написали працівники музею у відкритому листі.

«Безумовно, що колекція такого рівня вимагає особливих умов зберігання, експонування та обліку, а також підвищеної відповідальності. Саме тому від перших років існування МІКУ було створено й специфічну структуру музею, що удосконалювалася протягом всього часу його існування», - йдеться у листі.

«Знищення Музею історичних коштовностей України як повноцінного музею, його колективу як єдиного організму, ліквідування статусу колекції МІКУ і розчинення її у загальній колекції НМІУ – все це, на нашу думку, є прямою загрозою й збереженості самої колекції історичних коштовностей!», - наголошують музейники.

МІКУ було започатковано у 1963 р. як особливий заклад для зберігання, вивчення і експонування музейних предметів з дорогоцінних металів та коштовного каміння. У 1965 р. він отримав статус музею як філіалу Державного історичного музею УРСР (нині НМІУ). У 1964 р. до МІКУ з Історичного музею було передано не тільки експонати з дорогоцінних металів, але й вся облікова документація до них. У 1960-1990-ті роки у формуванні колекції філіалу прийняли участь 24 музеї України. Тим самим було створено окремо виділену колекцію МІКУ, яка сьогодні налічує понад 56 тисяч одиниць зберігання. Коштовна колекція МІКУ з перших днів існування вважається золотою скарбницею України.

Музей історичних коштовностей України було відкрито для відвідувачів у січні 1969 р. Він знаходиться на території Києво-Печерської Лаври. Більшу частину зібрання Музею складають матеріали археологічних досліджень.

Саме до цього музею повернулась з Амстердаму та колекція скіфського золота, яка вирушила на виставку з Києва. Нагадаємо, зараз тривають суди щодо повренення в Україну частини колекції з кримських музеїв.