Музичук в останній партії — ризикувала, тому й програла, — гросмейстер

У Львові народилася нова шахова королева

18:05, 15 березня 2016

Титул чемпіонки світу Хоу Іфань отримала уже вчетверте. Вона здобула перемогу у дев’ятій партій матчу за звання чемпіонки світу. Із рахунком 6:3 вундеркінд з Піднебесної достроково відвоювала трофей в українки Марічки Музичук.

Дев’ята партія могла стати вирішальною у королівському протистоянні. І це відчувалось в атмосфері. Шахістки максимально зосереджені. Глядачі принишклі. Щоби позбутися приставки «екс» і повернути титул чемпіонки, Хоу Іфань було достатньо нічиєї. Проте вона перемогла — у цій битві і у всій війні.

«Якби це був чоловічий матч, то сьогодні була б нічия. Тому, що Марія могла спокійно робити чорними нічию, але вона шукала до останнього шанси на виграш. А коли шукаєш шанси на виграш, то мусиш ризикувати. Тому, ризикуючи, вона програла», — каже міжнародний гросмейстер, коментатор матчу Неллі Алексанян.

По завершенні шахового марафону очі китаянки ніби продовжували прораховували ходи. А от Марічка. здавалось, ледь стримувала сльози. Однак швидко опанувала себе.

«Перш за все, я дуже рада, що він відбувся саме у Львові. Тому, що наші шахісти мали згоду бачити його вживу. Це найважливіше, я вважаю, для України.

Україна запам’ятає Хоу Іфань як завжди впевнену у собі інтелектуалку. До Палацу Потоцьких вона добиралась пішки. Зі собою не забувала прихопити горнятко з логотипом змагань. А от чай привезла свій, китайський. За ці два тижні, каже, встигла полюбити наше місто.

«Це мій перший досвід в Україні, зокрема у Львові. Це дуже гарне місто. Не лише історична частина. Сподобалось, що тут у центрі свіже повітря і здорова їжа. Також я помітила, що у Львові багато любителів шахів, які слідкували за матчем щодня. Це дуже приємно!», — поділилась чемпіонка світу з шахів серед жінок Хоу Іфань.

Рубіконом матчу стала шоста партія. Українка дуже вдало розіграла «італійський дебют». Проте була нетерплячою, схибила і втратила перевагу. І попри те, що мала усі шанси на перемогу, програла білими. Марічка змарнувала можливості і у двох наступних дуелях.

«Для неї то фантастична школа. Бо спортсмен, який пограв такий матч... Вона побачила, що може боротися з китаянкою, що вона не є гірша від китайки. Хоча, звичайно, є проблеми зі стратегією, які фігури треба міняти. І ото ті моменти, коли вона в другій половині партій задовго думала. Ішла в цейтнот, китайська шахіста жодного разу не була в цейтноті, цей момент вирішив долю матчу», — розповідає міжнародний гросмейстер, коментатор матчу Адріан Михальчишин.

До речі, новоспечена королева вдруге відібрала титул в української спортсменки. У 2013-му вона просто розгромила Анну Ушеніну.

«Треба розуміти, що Хоу Іфань підходить до рейтингу 2700. Це сильний, дуже сильний чоловічий гросмейстер. Є 4 жінки, які мали на сьогоднішній день рейтинг більший, чим 2600. Це Полгар, Хоу Іфань, Аня Музичук і індуска Хампі Конеру», — каже батько Марічки Музичук Олег Музичук.

Зараз у планах шахістки номер один у світі — дописати і захистити дипломну роботу. А найбільше бажання Марічки — відпочити. Хоча на це у неї буде небагато часу — наступного місяця стартує друга серія Гран-прі.

У цьому Палаці Марічка Музичук втратила шахову корону світу. Проте здобула любов всієї України, цінний досвід і 40 відсотків призового фонду, себто 80 тисяч євро.