Сучасні реалії ще більше стимулюють людей вивчати історію, а також захоплюватись і зберігати наші традиції. В Україні є чимало можливостей для цього. Так, 11 жовтня у Львові відбувся вечір козацько-лірницької традиції.
Чим запам’ятається благодійний вечір
У рамках мистецької програми бандуристи, кобзарі та лірники ділилися зі слухачами своєю творчістю, яка з давніх-давен є символом української національної культури.
«Ця музика звучала давно, ця музика має звучати і зараз. Вона надихає, змушує задуматися над життям», – розповів цехмайстер Львівського кобзарського цеху Ярослав Крисько.
Окрім концерту, організатори заходу влаштували показ тематичного документального фільму, який створювали задля внесення козацько-лірницької традиції до нематеріальної спадщини ЮНЕСКО. Зокрема, над фільмом працював відомий режисер та лірник Олесь Санін, який відвідав мистецьку подію у Львові.
«Це дуже давня традиція, яка в Україні налічує понад 300 років. Спосіб передачі – усний, самих знань, вмінь козацького мистецтва, вміння виготовляти, грати, передавати це знання далі», – поділився він.
Тож вечір козацько-лірницької традиції вкотре привернув увагу суспільства до цього цінного для нашої культури виду мистецтва.
«МХП-Громаді» підтримує кобзарство в Україні
Серед тих, хто всіляко підтримують кобзарство в Україні, – Благодійний фонд «МХП-Громаді», який також долучався до створення документального фільму. У кейсі БФ – й інші культурні проекти, адже саме через культуру українці створюють і поширюють важливі для нас цінності.
«Благодійний фонд реалізовує такі проекти, як «Кіно заради Перемоги!», «Cпіваймо заради перемоги», «Культура vs війна», а також підтримує локальні музеї, маленькі громади, їхні культурні фестивалі. За 2022 рік фонд вклав близько 24 мільйони гривень у розвиток саме проектів, що стосуються культурної спадщини», – розповіла керівниця групи соціального розвитку БФ «МХП-Громаді» Ірина Семко.
Під час концерту благодійники подарували Львівському Цеху лірників і кобзарів новий інструмент – кобзу. А всі виручені кошти із квитків передали Тарасу Козубу, знаному лірнику та майстру музичних інструментів, який отримав важкі поранення і втратив руку, захищаючи Україну.