Однією з ключових умов для отримання Україною фінансової допомоги МВФ є підвищення тарифів на газ для населення на 40%.
Про це йдеться в проекті Меморандуму про економічну та фінансову політику між Україною і МВФ, текст якого є у розпорядженні ZN.UA.
Згідно з проектом, підвищення тарифів – це один з ключових елементів оздоровлення державних фінансів, стан яких експерти МВФ оцінюють з урахуванням і фінансового стану НАК "Нафтогаз України" (а також обсягів держгарантій, які пропонується обмежити 8 млрд гривень).
"Розробка графіка підвищення тарифів (як і затвердження програми підвищення ефективності використання енергоресурсів з метою підвищення ефективності житлового, комунального та державного секторів) для ліквідації збитків" Нафтогазу "передбачається як попередня умова підписання угоди", – йдеться в повідомленні.
У документі зазначено, що в результаті цих та низки інших заходів, а також нарощування внутрішнього газовидобутку дефіцит НАКу повинен скоротитися до 0,5% ВВП вже в 2014 році.
Втім, для незаможних верств населення є і хороша новина: одна з умов програми – удосконалення адресності програм соціальної допомоги відповідно до рекомендацій МВФ.
При цьому для часткової компенсації підвищення тарифів передбачається виділення субсидій для найбідніших домогосподарств на 2,3 млрд гривень. А от прямі субсидії з бюджету для комуненерго (на 4,4 млрд гривень) повинні бути ліквідовані.
Раніше міністр фінансів Юрій Колобов заявив, що Україна оптимістично оцінює шанси найближчим часом підписати угоду з МВФ про відновлення кредитування на суму 15 мільярдів доларів.
Нагадаємо, міністр закордонних справ Леонід Кожара ще в січні заявив, що Україна готова підняти тарифи на газ для населення . Він дав зрозуміти, що в такий спосіб може бути усунута одна з головних перешкод на шляху підписання угоди із Міжнародним валютним фондом щодо нової позики.
Тоді ж прем’єр-міністр Микола Азаров заявив, що тарифи на компослуги для населення піднімуть, але не настільки, як вимагає МВФ.
Учора, 17 травня Національна комісія держрегулювання енергетики заявила, що не має наміру підвищувати тарифи на електроенергію й газ для населення.
Однак день до того, 16 травня «Комерсант-Україна» з посиланням на джерела в НКРЕ повідомив, що вже до кінця цього року можна чекати зростання цін на електроенергію для населення на 25%, а на газ - на 20%.
15 травня український парламент прийняв у першому читанні законопроект, який дозволяє приймати ці рішення Національної комісії, що здійснює держрегулювання у сфері енергетики (НКРЕ), без участі Кабміну.
Нагадаємо, підвищення цін на газ для населення і ПЕК є ключовою умовою відновлення співпраці з МВФ. Зокрема, Фонд вимагає від уряду вирішити в середньостроковій перспективі проблеми дефіциту коштів НАК «Нафтогаз України».
Додамо, 15 травня член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг Валерій Кальченко заявив, що тарифи на теплову енергію для населення підвищуватися не будуть.