Міжнародний валютний фонд вважає, що керівництво Національного банку України проводило ефективну грошово-кредитну та фінансову політику, а тому наступнику Якова Смолія на посаді голови центробанку важливо продовжувати її. Про це заявив представник МВФ в Україні Йоста Люнгман в інтерв’ю виданню Liga.net.
«Ми вважаємо, що керівництво та персонал НБУ ефективно впроваджували виважену грошово-кредитну та фінансову політику, і важливо, щоб ця політика була продовжена і при новому очільнику», – сказав він.
За його словами, Україна створила систему забезпечення незалежності центрального банку відповідно до найкращої міжнародної практики у 2015 році. Ця система добре послужила Україні та сприяла швидкому відновленню та зростанню економіки, вважає Люнгман.
Однак, зауважив він, для того, щоб ця модель працювала, Національний банк повинен відчувати впевненість в тому, що він може приймати важкі, але необхідні, рішення без політично умотивованих наслідків, що політичний істеблішмент буде захищати незалежність центрального банку, коли його дії ставлять під сумнів, і що незалежність центрального банку поважатимуть і за буквою, і за духом закону.
«Те, що керівництво НБУ відверто каже, що воно піддається політичному тиску, повинно хвилювати всіх», – сказав представник МВФ в Україні.
Як інформував ZAXID.NET, 3 липня Верховна Рада України проголосувала за відставку голови НБУ Смолія. Сам екс-голова НБУ пізніше повідомив, що ініціатором його відставки був президент. Зокрема, Смолій розповів, що після засідання Національної ради реформ, 30-го червня, у нього була зустріч з Володимиром Зеленським.
«Під час цієї розмов я зрозумів, що маю запитати в президента, чи повинен звільнитись. Він відповів «так»», – розповів Смолій.
Своєю чергою в Офісі Президента запевнили, що правління НБУ буде продовжувати свою діяльність на засадах незалежності та професійності, додавши, що «безумовним пріоритетом залишається забезпечення незалежності Національного банку України».
Натомість посли країн Великої сімки дуже швидко зробили заяву, в якій заговорили про загрози для України. Національний банк давно називали одним із осередків стабільної політики в Україні на фоні постійних змін уряду та міністрів, які відповідають за фінансовий та економічний блок. Саме тому стабільність НБУ стала важливою умовою отримання Україною кредиту МВФ.
«Незалежний Нацбанк – фундаментальне досягнення для України, що зменшило корупцію, сприяло зростанню й врятувало збанкрутілий банківський сектор», – йшлося у заяві країн Великої сімки.
Там застерегли, що «підрив цієї надважливої інституції був би великим кроком назад і поставив би під загрозу надійність реформ України і їхню підтримку».