МВС повернуло палац Бадені у власність громади Буська

На реставрацію пам’ятки архітектури необхідно ₴30-40 млн

15:11, 25 травня 2016

Сьогодні Міністерство внутрішніх справ України вирішило передати громаді міста Буськ палац Бадені, пам’ятку архітектури місцевого значення, який досі був на балансі міністерства. Про це повідомив міністр Арсен Аваков на своїй сторінці у Facebook.

«МВС передає у власність територіальної громаді міста Буськ, що на Львівщині, багатостраждальний палац Бадені, закінчивши довгу історію бюрократичної тяганини з цього питання. Тепер палац буде використовуватися, як належне: він стане туристичним центром, відреставрованим музейним комплексом, буде берегти історію свого часу і міста, та радувати гостей», - написав Аваков.

У міській раді Буська ZAXID.NET підтвердили цю інформації, але наголосили, що поки що офіційних підтверджень немає.

«На даний момент я маю ту саму інформацію, що і ви. Лише сьогодні було нарешті ухвалено рішення і тепер ми чекаємо вже офіційного завершення цього тривалого процесу», - пояснив міський голова Буська Ростислав Сліпець.

В коментарі  ZAXID.NET він розповів, що місто вже понад 10 років намагається отримати у власність палац Бадені та створити тут музей. У 2009 році навіть провели міський референдум щодо використання палацу.

«Ми дуже довго за нього боролись. І чесно кажучи, останні півтора роки вже дещо опустились руки. Я переконаний, що причиною того, що палац не передавали місто було те, що папірці з одного кабінету в другий переносили. Але нарешті ця бюрократична тяганина завершилась. », - каже Сліпець.

Палац був збудований у 1810 році. Казимир Бадені, ім’ям якого офіційно названо пам’ятку, намісник Галичини, прем’єр-міністр та міністр внутрішніх справ Австро-Угорської імперії  став його власником у 1876 році. До 1939 року власниками маєтку залишались його спадкоємці.  У 1961 році палац став власністю Міністерства оборони – тут розташовувалась військова частина та казарми. До речі, як зазначають експерти, саме завдяки військовим палац досить непогано зберігся.  У 2004 році частину розформували і саме тоді міська рада Буська почала піднімати питання про передачу палацу місту. Проте палац перейшов на баланс міністерства внутрішніх справ. Тут планували створити пункт для нелегальних мігрантів, але через сильний спротив з боку громадськості проект так і не відбувся.

За словами місцевих чиновників, міліціонери ще до 2009 року охороняли палац . Тоді він був своєрідним предметом торгу – МВС було готове віддати його місту, але за умови виділення 3 га землі для будівництва житла для міліціонерів. Коли зняли охорону пам’ятка швидко почала руйнуватися. У 2015 році в допоміжних приміщеннях палацу сталась пожежа.  

За словами Ростислава Сліпця, на сьогодні палац у критичному стані і потребує серйозного ремонту та реставрації. Йдеться щонайменше про 30-40 млн грн.