МЗС назвало заклик Януковича визнати Південну Осетію і Абхазію провокативним і безвідповідальним

15:45, 29 серпня 2008

МЗС України оприлюднило коментар у зв’язку із заявою фракції Партії регіонів у Верховній Раді України з приводу грузино-російського конфлікту. Про це ZAXID.NET повідомили у прес-службі МЗС.

Коментар подаємо повнотекстово:

"Залишаючи непрофесійний упереджений аналіз цієї політичної сили причин конфлікту та його наслідків для розвитку геополітичної ситуації на Південному Кавказі для коментарів політологів, прес-служба МЗС України підкреслює, що позиція МЗС, не вмотивована будь-якими політичними уподобаннями, з самого початку конфлікту переслідувала лише захист національних інтересів Української Держави.

Абсолютно безпідставними є твердження, що заяви України, нібито, втягували нашу державу у конфлікт третіх сторін. Правда ж в іншому. З перших годин загострення грузино-осетинського конфлікту ми закликали Російську Федерацію виявляти стриманість і не ставати безпосереднім його учасником. На жаль, російське керівництво не дослухалось до аргументів не тільки України, але й інших держав та міжнародних організацій і фактично здійснило насильницькі дії проти Грузії - суверенної держави-члена ООН. У цій ситуації Україна як демократична держава, віддана Статуту ООН, нормам міжнародного права не могла не підняти свій голос на підтримку цих засадничих принципів міжнародного життя.

Для неупереджених громадян України очевидно, що головний зміст заяв і дій МЗС - спонукати усі сторони до мирного вирішення конфлікту та запобігання гуманітарної катастрофи. Саме з цією метою здійснювалися візити в регіон Президента України, міністра закордонних справ України; велася активна дипломатична робота Спецпредставника Президента України, усього Міністерства як в столицях провідних держав світу, так і в Грузії.

МЗС України завжди діяв у межах своєї компетенції і повноважень, визначених чинним законодавством України. Відповідно до підпункту 30 пункту 4 „Положення про Міністерство закордонних справ України”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 960 від 12 липня 2006 року, МЗС, відповідно до покладених на нього завдань, виступає із заявами і роз'ясненнями щодо питань зовнішньої політики України, опубліковує повідомлення та розповсюджує прес-релізи з міжнародних питань. Таким чином, реагування МЗС України на актуальні міжнародні проблеми є його функціональним обов’язком.

Активність дипломатичного відомства, незважаючи на заполітизовані заяви окремих політиків, продовжується. Вона сфокусована на сприянні зусиллям міжнародного співтовариства, передусім головуючої в ЄС Франції, забезпечити переведення вирішення конфлікту в русло переговорів, виведення військ РФ з території Грузії, переформатування миротворчої операції в цьому регіоні на принципах ООН і ОБСЄ.

МЗС активно співпрацює з усіх питань, пов’язаних із загостренням ситуації в Грузії, з ЄС, ОБСЄ, НАТО.

Усім повинно бути зрозуміло, що лише активна позиція України з відстоювання незалежності і суверенітету Грузії в руслі домінуючих у світі підходів до цього конфлікту може забезпечити і наш суверенітет, територіальну цілісність та непорушність кордонів, наші національні інтереси.

У цьому зв’язку МЗС України змушене з жалем констатувати, що позиція Партії регіонів у питанні російсько-грузинського конфлікту, а особливо заклики її лідерів визнати „незалежність” Південної Осетії та Абхазії, шкодять національним інтересам України. Така позиція є провокативною, безвідповідальною та неприйнятною.

Щодо консультацій. Схоже, вже стало традицією, що очільники Партії регіонів проводять консультації з актуальних питань життєдіяльності Української держави не з своїми колегами по парламенту, а далеко за її межами. Нерідко такі обміни думками трансформуються в конкретні акції вже всередині країни. Конкретний приклад - остання заява щодо згаданих квазідержавних утворень. Дивний збіг обставин, чи не так?"