Міністерство закордонних справ Польщі вимагає зняти заборону на в'їзд в Україну для мера Перемишля Роберта Хоми. Про це на засіданні комісії Сейму з питань зв'язків з поляками за кордоном заявив віце-міністр закордонних справ Польщі Ян Дзєдзічак, інформує «Польське Радіо».
«Без пояснення цієї ситуації, без скасування цього рішення ми собі не уявляємо подальшого співробітництва», – заявив Дзєдзічак.
Джеджічак також додав, що якщо до п'ятниці, 27 січня, заборона в'їзду Хомі на українську територію не скасується, то представники польського МЗС не з'являться на 10-му форумі «Польща-Україна» в Жешові, на якому будуть обговорюватися перспективи розвитку двосторонніх відносин. За його словами, це буде перший крок реакції Варшави.
Як інформував ZAXID.NET, під час «Маршу перемишльських та львівських орлят», який проходив у польському місті Перемишль у суботу, 10 грудня, один з демонстрантів прокричав «Смерть українцям!». Цей «Марш орлят» організували не лише праві організації, але й державний заклад культури Підкарпатського воєводства - Культурний центр у Перемишлі. При цьому патронат над маршем взяв, зокрема, мер Перемишля Роберт Хома.
Посол Польщі в Україні Ян Пєкло висловив думку, що марш у Перемишлі, на якому лунали антиукраїнські гасла, був «провокацією, в якій є рука Кремля».
17 січня меру польського міста Перемишль Роберту Хомі заборонили в’їзд в Україну на 5 років. Сам Роберт Хома дізнався про це тоді, коли українські прикордонники не впустили його на територію України (він їхав до Львова на запрошення генерального консула Польщі). Як заявив Хома, «так вирішила Служба безпеки України у листі, виданому 29 грудня минулого року».
Рішення про заборону в’їзду Хомі в Україну було прийнято «з метою забезпечення безпеки держави та недопущення завдання шкоди її національним інтересам», – повідомили в СБУ на запит ZAXID.NET.
Об’єднання українців у Польщі звернулося до влади Польщі та України з проханням уважно розібратися у цій справі і публічно оголосити причини такого рішення.
«Місцева влада обох держав повинна зробити все, аби своїми діями не доводити до ескалації конфлікту і не створювати нових приводів для конфліктів», – йдеться в заяві організації.
Зауважимо, що раніше Об’єднання українців у Польщі неодноразово звинувачувало Роберта Хому в ігноруванні прав української громади Перемишля. Президент Перемишля ці звинувачення заперечував.
18 січня Польща скерувала Україні дипломатичну ноту через заборону в’їзду меру Перемишля.