Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто стверджує, що ОБСЄ поінформувала його про відкриття спостережної місії на Закарпатті, повідомила «Європейська правда» з посиланням на прес-службу урядової партії «Фідес». При цьому схожа заява на сайті угорського уряду відсутня, не підтвердили факту відкриття на закарпатті представництва СММ ОБСЄ і в Закарпатській ОДА.
Сійярто повідомив, що неодноразово консультувався з ОБСЄ і просив, щоб спостерігачі організації були присутні не тільки на Сході України, але й у західній частині Закарпаття, так щоб «угорська спільнота на Закарпатті не піддавалася нападам».
За словами Сійярто, у п’ятницю, 9 березня він отримав листа від Генерального секретаря ОБСЄ із повідомленням, що організація встановила постійну присутність в Ужгороді. Називається навіть кількість осіб, що входять в місію: 12.
Угорський міністр стверджує, що генеральний секретар ОБСЄ та верховний комісар з прав людини вкрай позитивно відреагували на прохання надіслати моніторингову місію ОБСЄ на Закарпаття.
Між тим журналісти зауважили, що заява Сійярто викликає сумнів, оскільки для спрямування місії потрібен консенсус в ОБСЄ, а Україна виступає проти цього.
«Теоретично можливе відкриття присутності СММ в Ужгороді, адже мандат цієї місії поширюється не лише на Донбас, а на всю територію України, але викликає подив, що про це повідомляє Угорщина, а не керівництво СММ», – резюмували журналісти «Європейської правди»..
Пізніше речник Закарпатської ОДА Ярослав Галас заявив, що Закарпатська обласна держадміністрація не отримувала пропозицій щодо відкриття постійної моніторингової місії ОБСЄ та не давала погодження на це.
«До адміністрації не надходило пропозицій про відкриття постійної моніторингової місії. І адміністрація не давала погодження. Про те, що начебто ОБСЄ відкрила на Закарпатті постійну місію, ми дізналися сьогодні зі ЗМІ», – заявив Галас в коментарі «Громадському ТБ».
Він додав, що, можливо, погодження такого не потрібно, однак поставити до відома адміністрацію вони б мали.
Найближчий офіс місії ОБСЄ розташований у Івано-Франківську. За словами Галаса, працівники місії приїжджали з Івано-Франківська щороку, однак про відкриття постійної місії не йшлося.
Пізніше слова Сіярто спростували й у самій спеціальній моніторинговій місії. Там, зокрема, заявили, що стежать за ситуацією в регіоні з Івано-Франківська, але підтвердили підвищену увагу до Закарпаття після останніх провокацій.
Нагадаємо, Товариство угорців Закарпаття, на офіс якого було скоєно два напади, вслід за Будапештом закликало розгорнути в області постійну місію ОБСЄ.
Раніше тему введення постійної місії ОБСЄ у Закарпатську область неодноразово піднімав офіційний Будапешт.
При цьому міністр закордонних справ України Павло Клімкін не бачить підстав для направлення спостерігачів у регіон, одночасно наголошуючи, що слід припинити російські провокації в області.