Міністерство закордонних справ України закликає світову спільноту стежити за виконанням Росією рішення Міжнародного суду ООН. Про це заступниця голови МЗС України Олена Зеркаль написала на своїй сторінці у Facebook.
«Ми очікуємо, що РФ невідкладно і повністю виконає рішення суду і припинить порушення міжнародного права щодо України. Ми закликаємо все міжнародне співтовариство дуже ретельно стежити за виконанням рішення цього Суду і притягнути Росію до відповідальності за кожен факт порушення цього рішення», – написала вона.
Зеркаль зазначила, що українська сторона продовжує готуватися до слухань по суті, щоб «остаточно довести свідоме й зухвале порушення РФ норм міжнародного права».
Окрім того, як повідомила агенція УНІАН, Олена Зеркаль також зазначила, що у травні цього року Міжнародний суд ООН визначить календарний розклад розгляду по суті справи «Україна проти Росії».
«Зараз ми виходимо на наступну стадію - це розгляд справи по суті. У травні ми будемо тут збиратися сторонами, щоб Суд визначився, яким буде календарний розклад розгляду справи по суті», – сказала вона.
19 квітня Міжнародний суд ООН оголосив ухвалу, якою частково задовольнив запит України про застосування тимчасових запобіжних заходів до Росії. Тимчасові заходи стосуються Міжнародної конвенції про ліквідацію усіх форм расової дискримінації (CERD).
Суд ООН вказав, що Росія повинна утриматися від того, щоб продовжувати чи застосовувати обмеження на можливість кримським татарам зберегти свої інституції, включаючи Меджліс. За це рішення проголосували 13 суддів, проти – троє.
Одностайно було ухвалено рішення, відповідно до якого Росія повинна гарантувати доступність освіти українською мовою.
Щодо звинувачень РФ у порушенні норм Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму Суд ООН вирішив, що Україна не надала достатньо доказів, які були б суттєвою базою для застосування тимчасових заходів.
Нагадаємо, що 16 січня Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН. Позов подано в рамках Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму та Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. У позові Україна стверджує, що Російська Федерація порушує Конвенцію про боротьбу з фінансуванням тероризму шляхом надання зброї та інших видів допомоги незаконним збройним формуванням, які вчинили низку актів тероризму на території України.
Крім того, Україна стверджує, що Російська Федерація порушує Конвенцію про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, беручи участь у кампанії дискримінації щодо неросійських громад, які проживають на окупованій території Кримського півострова, зокрема, спільнот етнічних українців і кримських татар. Україна також звернулася до Міжнародного суду ООН із проханням запровадити тимчасові заходи, спрямовані на запобігання продовженню порушень прав людини з боку Російської Федерації протягом розгляду справи судом по суті.