На 103 млрд грн цьогоріч зросте державний борг України, - заява

15:32, 13 січня 2009

Експертно-аналітична група ВО "Свобода" прийняла заяву, в якій зазначає, що Держбюджет-2009 - відображення політичної кризи в Україні. "Ухвалення Державного бюджету України на 2009 рік є наслідком політичної кризи в Україні. Цьогорічний державний бюджет доцільно розглядати не лише як головний фінансовий документ, а і як засіб політичної боротьби провладних партій, яка призводить до зменшення рівня життя українців, кризи економічної та національної безпеки України", - йдеться у заяві. Про це ZAXID.NET повідомили у прес-службі ВО "Свобода".

"І джерела формування, і структуру використання бюджету не спрямовано на стратегічний розвиток країни.

Так, доходи бюджету 2009 року передбачено збільшити за рахунок приватизації державної власності, зростання зовнішньої заборгованості країни, збільшення податкового навантаження на трудовий дохід і заробітну плату українців.

У головному фінансовому документі держави не передбачено системи антикризових заходів, зокрема, зниження податкового навантаження та облікової ставки Нацбанку, що стане чинником подальшого зменшення національного виробництва.

Також, у державному бюджеті на 2009 рік не передбачено зростання мінімального прожиткового мінімуму (669 грн.) та мінімальної заробітної плати (605 грн.). Відповідно, близько 70.0% українців та членів їх сімей у 2009 році проживатимуть за межею малозабезпеченості, що є порушенням ст.. 46, 48 Конституції України.

Незбалансованим у 2009 році є Пенсійний фонд, який потребує нереальних державних дотацій (13 млрд. грн.). А фінансування пенсійного забезпечення за спеціальними програмами (26 млрд. грн.) виглядає просто необгрунтованим. Тим паче, що розмір пенсійного забезпечення не зростатиме, оскільки прожитковий мінімум для непрацездатних залишиться на рівні 2008 року (498 грн.).

Відсутність державних стабілізаційних фондів у 2009 році не дозволить проводити індексацію мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії, стипендій, повернення втрат грошових вкладів та кредитів в умовах інфляції.

Бюджет-2009 не передбачає також фінансування витрат з надання соціальних гарантій безробітним в умовах скорочення рівня зайнятості.

У бюджеті на наступний рік також не передбачено стимулювання розвитку аграрного сектора та сільських територій, що значною мірою відображає продовження процесу штучного банкрутства сільськогосподарського виробництва та відділення українців від землі. Державні інвестиції передбачено, в основному, у галузі будівництва та житлово-комунального господарства, а це ще раз засвідчує споживчий характер використання бюджету в 2009 році.

Окрім того, державний бюджет України на 2009 рік побудовано на нереальному макроекономічному прогнозі показників інфляції (9,5%) та зростання валового внутрішнього продукту (0.4%). Нереальність бюджету підтверджує ще й те, що темпи зростання його доходів переважають темпи зростання валового внутрішнього продукту. Значним є зростання граничного розміру дефіциту бюджету (31.105 млрд. грн. або 2.97% від валового внутрішнього продукту), джерела покриття якого економічно необґрунтовані.

Зростання державного боргу країни (на 103 млрд. грн.) у наступному році призведе до банкрутства фінансової системи та неможливості державного фінансування витрат антикризового управління.

Зважаючи на ці та багато інших факторів, ВО "Свобода" вважає, що значне використання бюджету 2009 року для соціальних виплат та кінцевого споживання із відповідним зменшенням частки інвестиційних ресурсів негативно вплинуть на технологічний розвиток, виробничий потенціал і конкурентоспроможність економіки України. А зменшення цільового фінансування місцевих бюджетів призведе до проблеми формування їх доходів та продовжить розбалансування бюджетної системи України у 2009 році. Масове ж звільнення працюючих та зменшення заробітної плати відобразиться значним недоотриманням доходів місцевих бюджетів. Нереальність доходів державного бюджету і необґрунтованість структури його витрат загрожуватиме існуванню місцевого самоврядування та гальмуватиме соціально-економічний розвиток територій в Україні", - зазначено у заяві.