Ситуація на "Фукусіма-1" погіршується: порушено герметичність на трьох енергоблоках.
Головне завдання ліквідаторів на цьому етапі полягає в охолодженні перегрітих аварійних реакторів, однак тут утворилося замкнене коло. Щоб збивати температуру стрижнів, реактори треба заливати морською водою, проте ця вода, стаючи радіоактивною, просочується назовні і паралізує роботи, створюючи небезпечно високу радіаційну обстановку на енергоблоках.
Радіоактивна вода залила підземні поверхи турбінних корпусів енергоблоків і їх дренажні системи, які ведуть до берега моря. У цих приміщеннях, поруч з будівлями першого і другого енергоблоків, відзначено значну кількість накопиченої води - до 15 тисяч тонн. Вона виливається або безпосередньо з реакторів, або з труб, що ведуть від них до турбін, пише КоммерсантЪ.
Це означає, що на АЕС порушена герметичність 12-сантиметрових сталевих корпусів, за якими знаходяться розпечені ядерні паливні стрижні. Судячи з усього, такі пошкодження отримали три з шести енергоблоків. Майже напевно в них частково або повністю сталося розплавлення ядерного палива.
Таким чином, поки ліквідатори не тільки не мають можливості покращити ситуацію, але і зіткнулися з проблемами, які поки не можуть вирішити. Раніше вони спробували заливати в реактори поменше води - і температура там небезпечно підскочила. Куди і як відкачувати радіоактивну воду - це тепер друге головне завдання, що стоїть перед ними.
Водночас, за даними телеканалу "Вести", вміст радіоактивного йоду в районі першого енергоблоку аварійної АЕС перевищує гранично допустимі значення у понад 10 тисяч разів, у ґрунтових водах - у 4,5 тисячі разів.
Експерти кажуть, десятитисячне перевищення допустимого радіаційного фону в ґрунтових водах - це дуже погана ознака. Проте влада продовжує заперечувати, що заражений ґрунт, і вода з таким змістом ізотопів загрожує життю людини.
Рівень радіації у воді у другому блоці, представляє найбільшу небезпеку, перевищує 1000 мілізіверт на годину. Це в чотири рази вище річної норми опромінення, встановленої для учасників аварійної операції на АЕС "Фукусіма-1". Роботи на станції в таких умовах змушені зупинити.
Звичайною річною нормою граничного опромінення для співробітників АЕС у Японії вважається 100 мілізіверт на годину. Дозу радіації більше цього рівня вже отримали 19 ліквідаторів. Норма опромінення для звичайної людини - від 1 до 2,5 мілізіверта на рік.
Тим часом уряд Японії схвалив новий план термінового відкачування води з надзвичайно високим рівнем радіації, що переповнила циркуляційні системи в турбінних залах чотирьох найбільш проблемних реакторів і зібралася в тунелях поблизу будівель енергоблоків. Для цього, як повідомляють у п'ятницю японські ЗМІ, вирішено побудувати новий резервуар.