У неділю, 10 лютого, на 69-му Берлінському міжнародному кінофестивалі відбулась світова прем’єра історичного трилера «Гарет Джонс» (Mr. Jones) спільного виробництва України (Kinorob, FILM.UA Group за підтримки Держкіно), Польщі та Великобританії.
Під час вечірньої прем’єри червоною доріжкою пройшли представники творчої групи фільму з усіх трьох країн. Також прем’єру відвідали віце-прем'єр-міністр України Павло Розенко, голова Державного агентства України з питань кіно Пилип Іллєнко та міністр культури Євген Нищук.
Режисерка фільму Аґнєшка Голланд виступила зі словами підтримки Олегу Сенцову та іншим українським політв'язням у Росії, а на червоній доріжці відбулась акція, учасники якої вимагали звільнення українського режисера з російської в’язниці. Окрім знімальної групи фільму та українських чиновників у акції взяв участь, зокрема, директор Берлінале Дітер Косслік.
«Це історія про Голодомор, але одночасно і про ставлення Заходу до України, та й взагалі до народів Східної і Центральної Європи, які й досі залишаються розмінною монетою у стосунках Заходу з Російською імперією. Паралелі із сьогоденням у ньому такі потужні, що коли режисерка після перегляду зі сцени виступила на підтримку Олега Сенцова та інших українських політичних заручників у Росії, здалося, що це продовження сюжету стрічки», – розповів голова Держкіно Пилип Іллєнко на своїй сторінці у Fаcebook.
Історичний трилер «Містер Джонс» («Гарет Джонс» в українському прокаті) Аґнєшки Голланд розповідає про молодого журналіста, який вирішив змусити світ дізнатись про Голодомор в Україні.
«Ця історія підіймає дуже важливі питання: яке значення для нас мають ЗМІ, у чому цінність свободи преси, чому пропаганда занадто легко розповсюджується у світі», – зазначила режисерка фільму Аґнєшка Голланд під час прес-конференції.
«Якщо цей фільм спонукає хоча б одного молодого майбутнього журналіста піти та знайти правду – це було б надзвичайно», – сказав виконавець головної ролі Джеймс Нортон.
Нагадаємо, що вихід стрічки в широкий світовий та український прокат запланований на осінь 2019 року. «Містер Джонс» є учасником основного конкурсу Берлінале. Переможців фестивалю оголосять 16 лютого.
А тим часом у щорічному форумі Berlinale Talents (індустріальна платформа Берлінале для 250-ти молодих перспективних представників галузі з усього світу) взяли участь українські режисери Аліна Горлова та Нікон Романченко.
Картину Романченка «Тера» покажуть у Берліні 12 лютого у Brotfabrik Berlin. «Цікаво, що ця старовинна будівля колись належала хлібозаводу, а зараз тут існує кінотеатр українського фільму. Будинок жовтого кольору дуже нагадує кондитерську фабрику ТЕРА у Тернополі, де і відбувалися зйомки фільму», - написав у Facebook Нікон Романченко.
Brotfabrik Berlin та ТЕРА
Головна героїня фільму, Люба, працює на кондитерській фабриці. Вона ходить на роботу, обідає, мало розмовляє. І весь час дзвонить комусь, а телефон відповідає: «ваш абонент знаходиться поза зоною досяжності».
Виявляється, Люба ніяк не може додзвонитися до сина, який знаходиться у зоні бойових дій на сході України. Головну роль у картині зіграла львівська акторка та співачка Наталія Половинка.
Наталія Половинка у фільмі «Тера»
«Я дуже люблю цей фільм та цю роль, бо в них є невидимі частини нашого життя та нашого болю. Адже мами воїнів живуть серед нас, ходять на роботу. Ми їх бачимо скрізь, проте не знаємо, який біль вони несуть», – розповіла ZAXID.NЕT про свою роботу у картині Наталія Половинка.
«Мені дуже подобається, що у фільмі мало тексут, глядачі потрапляють в кілька днів життя цієї мами. Я думаю, нам вдалося створити такий фільм, що публіка чекає сина разом із мамою. Цьому допомагає і звуковий ряд картини: там немає фонограм, а є звуки фабрики, міста, храму і прірва тиші, які створюють образ часу і війни, з яким живе кожен із нас», – вважає акторка.
Нагадаємо, що ця історія існує у двох варіантах – повнометражну «Теру» покажуть у Берліні. А тим часом короткометражний фільм «Поза зоною» претендує на національну кінопремію «Золота Дзиґа».