У Бостоні стартував чемпіонат світу з фігурного катання. Україну представляють зовсім молоді спортсмени у трьох видах програми. Іван Павлов змагатиметься серед чоловіків, Ганна Хниченкова – серед жінок, Олександра Назарова та Максим Нікітін – у танцях.
У парному катанні наші спортсмени не представлені взагалі. Проте останні кілька років головна боротьба за золото у цьому виді програми розгортається саме серед українських парниць, Оленою Савченко та Тетяною Волосожар. Обидві виступали за Україну у парі зі Станіславом Морозовим.
Волосожар залишила українську збірну після Олімпіади у Ванкувері (2010) і тепер виступає за Росію з Максимом Траньковим.
Тетяна Волосожар та Станіслав Морозов
Олена Савченко переїхала у Німеччину в 2004 році і виступала в парі із Робіном Шолкови. Разом вони стали п'ятикратними чемпіонами світу. Шолкови завершив спортивну кар’єру у 2014-му, після Олімпіади в Сочі. Проте, на загальний подив, 30-річна Олена вирішила залишитись і тепер вона далі виступає за Німеччину разом із французом Брюно Массо.
Олена Савченко та Брюно Массо
Олена Савченко народилася в Обухові і щодня вставала о четвертій ранку, щоб встигнути доїхати на перше тренування до Києва. Перших успіхів вона досягнула зі Станіславом Морозовим. Пара виграла чемпіонат світу серед юніорів у 2000-му, а через два роки після Олімпійських Ігор в Солт-Лейк-Сіті розпалася.
Олена Савченко та Станіслав Морозов
У Німеччині життя Олени так само було непростим. Німецька федерація відмовилась фінансувати пару Савченко-Шолкови через скандал із їхнім тренером Інго Штоєром. Йому пригадали співпрацю зі спецслужбою «Штазі» за часів НДР. Дійшло до того, що йому відмовляли в поїздках на змагання, а під час підготовки до Олімпіади-2006 пара ходила по судах. У Турині Савченко і Шолкови стали шостими, у Ванкувері (2010) та в Сочі (2014) – третіми.
Олена Савченко та Робін Шолкови
На чемпіонаті Європі у Братиславі Савченко не змогла обіграти екс-співвітчизницю Тетяну Волосожар з її партнером на льоду і чоловіком Максимом Траньковим. Вона стала другою, це срібло - вже восьма європейська нагорода в її кар'єрі.
Цікаво, що перед тим Братислава приймала чемпіонат Європи у 2001 році. Савченко була єдиною серед 156 учасників континентальної першості 2016 року, яка виступала в столиці Словаччини тоді, у 2001-му (шосте місце з Морозовим).
Савченко та Морозов у Братиславі, 2001 та 2016 роки
Тетяна Волосожар народилася у Дніпропетровську. Коли мама привела її на ковзанку, дівчинку не хотіли брати. Їй дозволили займатись лише у платній групі, адже, на думку тренерів, перспектив у неї не було. Свої перші змагання Тетяна виграла у сім років.
Вона встала в пару зі Станіславом Морозовим відразу після того, як від нього пішла Савченко. Розпалась пара у 2010 році після Олімпіади, де вона показала 8-ий результат. Морозов став тренером, а Волосожар об’єдналася із Траньковим та виступає за Росію. Вони вже 4 рази були чемпіонами Європи, а також чемпіонами світу та Олімпійських ігор.
Тетяна Волосожар та Максим Траньков
У Бостоні найгостріша боротьба у парному катанні розгорнеться саме між цими двома спортсменками.
Варто згадати тут ще про одну українську парницю, Юлію Обертас. Вона так само народилася у Дніпропетровську і виступала в парі з Дмитром Паламарчуком за Україну. У сезоні 1997/1998 пара виграли чемпіонат світу серед юніорів. У 1999 році вони повторили свій успіх. Після травми Дмитра Юлія переїхала у Росію, встала в пару зі Сергієм Славновим. Найвищим досягненням пари було срібло європейського чемпіонату. У 2007-му спортсмени завершили кар’єру. Зараз Юлія працює тренером в Італії та Швеції.
Юлія Обертас та Дмитро Паламарчук
Але повернемося у Бостон. Там у змаганнях чоловіків на медалі претендує киянин Олексій Биченко. Проте усі його нагороди, зокрема срібло європейської першості, підуть у скарбничку Ізраїлю. До речі, це срібло стало першою медаллю Ізраїлю в історії чемпіонатів Європи.
Для Олексія нинішній чемпіонат – п’ятий у кар’єрі. Коли він виступав за Україну, він жодного разу не потрапляв на змагання такого рівня. Право представляти країну на європейських і світових першостях давало тільки перше місце на чемпіонаті України. Сподіватися на те, що хтось заробить дві путівки, було складно. Востаннє у чоловічому одиночному катанні більше одного учасника Україна мала в 2001-му році. Тож коли у 2010 році стало відомо, що ізраїльська федерація шукає одиночника, 22-річний Биченко вирішив представляти Ізраїль.
Олексій Биченко
Тетяна Волосожар, Олена Савченко й Олексій Биченко є найтитулованішими, проте не єдиними українськими фігуристами, які виступають у Бостоні під іншими прапорами. У танцях так само між собою змагатимуться екс-представники України. Щоправда, на медалі вони не претендують.
Харків'янин Максим Сподирєв, який тільки другий сезон виступає за Польщу з Наталією Калішек, показав на чемпіонаті Європи 11-й результат. У турнірній таблиці він розмістився на одну сходинку вище від Аліси Агафонової. Ця харків’янка разом з Альпером Учаром представляє Туреччину. Вони були першим танцювальним дуетом, який представив цю країну на Олімпіаді.
Аліса Агафонова та Альпер Учар
Дует тренувався у російського тренера Олександра Жуліна. Проте, після погіршення стосунків між Туреччиною та Росією, спортсмени були змушені
залишити Москву. Тепер вони тренуються у США в групі Анжеліки Крилової та Паскуаля Камерленго. Раніше Аліса, представляючи Україну в парі з Дмитром Дуньом, двічі добиралася до фіналу юніорської серії Гран-прі.
За Білорусь в дуеті з Вікторією Ковальовою виступає Юрій Бєляєв - син одеського тренера Тетяни Бєляєвої, яка переїхала всередині 2000-х до Мінська.
Вікторія Ковальова та Юрій Бєляєв
15-річна Адель Танкова з Дніпропетровська виступить в парі з Євгеном Краснопольським за Ізраїль. Євген народився у Києві, проте переїхав я до Ізраїлю у трирічному віці разом з батьками.
Киянин Юрій Єременко, який катався з Оленою Теремцовою, вже другий рік представляє Швейцарію з Катаріною Пайс. Правда, без особливих успіхів. У Бостон пара не приїхала.
А тим часом чемпіонат України з кожним роком збирає все менше учасників. У 2015 році змагалися всього дві спортивні пари, чотири танцювальні дуети, шість жінок та вісім чоловіків.