1 listopada przy Memoriale Żołnierzy Ukraińskiej Armii Galicyjskiej oraz na cmentarzu Orląt na Łyczakowie odbędzie się polsko-ukraińska modlitwa o pojednanie, w której udział weźmie duchowieństwo Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie i Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Już szósty rok pod rząd duchowieństwo i społeczość Lwowa w Dniu Wszystkich Świętych oddadzą hołd zginionym i będą wspólnie się modlić o pojednanie dwóch bratnich narodów. O tym zawiadomił ZAXID.NET Wydział Informacji Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego.
Wspólnota akademicka Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego od początków tej akcji każdego roku dołącza do organizacji pojednania modlitewnego przy grobach żołnierzy ukraińskich i polskich, dlatego, iż uważa, że tradycja istnieje wtedy, kiedy społeczeństwo ją wspiera.
„Polsko-ukraińskie pojednanie jest chyba najlepszym przykładem skuteczności akcji, które sprzyjają wznowieniu dialogu,- skomentowała tę akcję dyrektor Instytutu Religii i Społeczeństwa dr Łesia Kowałenko. - Każdoroczna modlitwa na cmentarzu jest ważna dlatego, iż tworzy tradycję. Od kilku ostatnich lat dostrzegamy, że tradycja wspólnej modlitwy o pokój mocno ukorzeniła się wśród lwowian”.
Według Łesi Kowałenko, skomplikowany charakter akcji polega na tym, że najpierw była ona pojmowana jako modlitwa, której mają przewoniczyć dwaj kardynałowie - zwierzchnicy Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie oraz Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, ale w związku z przeniesieniem siedziby zwierzchnika UKGK do Kijowa Wielce Błogosławiony Lubomyr nie ma możliwości często przyjeżdżać do Lwowa. Jednak kardynał Huzar jest przekonany, że wspólnota lokalna powinna wziąć na siebie odpowiedzialność za tę akcję i pracować nad jej rozwojem.